Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
nemocenská a pracovní poměr na dobu určitou
Otázka
Dobrý den, chtěla bych se informovat, jak je to s nemocenskou po ukončení pracovního poměru. Smlouvu mám na dobu určitou a to do 31.12.2009. V řijnu jsem se však dozvěděla, že jsem těhotná a nastaly komplikace a onemocnění kvůli kterému jsem byla nucena nastoupit do pracovní neschopnosti. Stav se mi však nezlepšil a nemocenská mi stále trvá. Zajímalo by mě, zda mi bude pracovní poměr k 31.12.2009 ukončen, ikdyž jsem na nemocenské. Kým mi nyní bude vyplácena nemocenská, z jakého základu se bude vypočítavat a jak je to s mateřskými dávkami? Je pro mě výhodnější zůstat na nemocenské až do začátku mateřské dovolené (zhruba začátkem dubna) nebo se mám v případě ukončení pracovního poměru nahlásit na úřad práce?
Odpověď
Dobrý den, pakliže jde o pracovní poměr na dobu určitou, skončí uplynutím doby bez ohledu na těhotenství a dočasnou pracovní neschopnost. Nemocenská Vám může být vyplácena i po skončení pracovního poměru, a to až do skončení pracovní neschopnosti (až do nástupu na peněžitou pomoc v mateřství či vyplácení rodičovského příspěvku) nebo do ukončení podpůrčí doby nemocenské. Od 15. dne vyplácí nemocenské okresní správa sociálního zabezpečení na základě podkladů dodaných zaměstnavatelem. Nadále tedy budete potvrzení o pracovní neschopnosti předávat zaměstnavateli, který je doplní a odevzdá na okresní správu. Výpočet bude probíhat z toho samého vyměřovacího základu (z tohoto by se vypočítávala i výše PPM, bude-li na ni nárok).
Nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM) Vám vznikne, pokud k nástupu na PPM (nejdříve 8 týdnů před porodem), dojde v ochranné době nemocenského pojištění a získáte alespoň 270 dní účasti na nemocenském pojištění v období dvou let před nástupem na PPM. Ochranná doba pro nárok na PPM činí tolik dní, kolik dní trvalo zaměstnání, nejvýše však 180 dní od skončení pracovního poměru.
Která varianta je pro Vás výhodnější bohužel nemohu posoudit (z finančního hlediska např.). Úřad práce Vás nemůže zaevidovat, pokud jste v pracovní neschopnosti. Lékař by nejprve musel ukončit pracovní neschopnost, což nevím, zda vzhledem k Vašemu zdravotnímu stavu učiní. Pakliže bude Vaše pracovní neschopnost ukončena a zaevidujete se na úřad práce, je třeba počítat s tím, že budete muset plnit povinnosti uchazeče o zaměstnání (docházet na schůzky, pracovní pohovory). Výše podpory se stanoví z průměrného výdělku, a to 65% první 2 měsíce podpůrčí doby, 50% další 2 měsíce podpůrčí doby a po zbývající podpůrčí dobu 45%. Podpůrčí doba činí u uchazeče o zaměstnání do 50 let věku 5 měsíců. Pakliže byste kvůli zdravotnímu stavu musela být uznána práce neschopnou v době evidence úřadu práce, buď by se obnovila výplata nemocenské (pakliže by ke vzniku pracovní neschopnosti došlo do 7 dnů od skončení pracovního poměru), nebo i nadále bude vyplácena podpora v nezaměstnanosti s tím, že budete omluvena z povinností uchazeče o zaměstnání.
Zda budete dále na nemocenské nebo se necháte uschopnit a zaregistrujete se na úřad práce může mít význam v případě, že nebudete mít nárok na PPM, což ovlivnilo možnost volby varianty rodičovského příspěvku. Bez nároku na PPM, byste mohla pobírat rodičovský příspěvek jen podle pomalejší varianty (http://www.mpsv.cz/cs/2). Pakliže byste byla na nemocenské poskytované v souvislosti s těhotenstvím a porodem, mohla byste provést také volbu tříleté varianty. Nicméně o rodičovský příspěvek může požádat otec dítěte a zvolit variantu, která Vám vyhovuje a na níž splňuje podmínky. S pozdravem Květa Kudová Občanská poradna o.s. Společnou cestou