Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Den nástupu do práce 4.1.
Otázka
Dobrý den, předchozí pracovní poměr mi skončil k 31.12.2009, smlouva pro další pracovní poměr má den nástupu do práce a tedy den vzniku pracovního poměru 4.1.2010. Nebudou ty dny od 1. do 3.1. "chybět"? (zdravotní a sociální pojištění, důchod, ...). Bude krácena měsíční výplata? Děkuji.
Odpověď
Dobrý den,
pokud jde o měsíční výplatu, tak vždy záleží na tom, jakým způsobem je mzda stanovena a počítána. Případné krácení mzdy tudíž doporučuji probrat s Vaší mzdovou účetní. Pakliže nebudete spokojen s jejím vysvětlením, doporučuji dotaz upřesnit.
U zdravotního pojištění je rozhodující, jaké částky za daný měsíc zdravotní pojišťovně přijdou. Pakliže Vám bude za leden strženo pojistné z částky odpovídající alespoň minimální mzdě, tak nebude problém s tím, že několik dnů nejste považován ani za zaměstnance ani za osobu, za kterou hradí zdravotní pojištění stát.
Co se týče nemocenského a důchodového pojištění, tak Vám sice vznikne účast až v okamžiku nástupu do práce (4.1.), ale to pro Vás nemá negativní důsledky ve smyslu nutnosti doplácet pojistné a nepředpokládám, že by pro Vás tyto tři dny byly nějak zásadní co do potřebné doby pojištění např. pro nárok na důchod.
V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.