Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Nástup do zaměstnání po mateřské dovolené
Otázka
Dobrý den. Dne 11.2.2010mi sončí 3letá mateřská dovolená. Včas jsem se hlásila u zaměstnavatele, který mi sdělil, že o mne nemá zájem ať dám výpověď. To jsem odmítla. Při dalším jednání mi sdělil, že pro men práci nemají ale mohu nastoupit jako uklízečka a dodělat si kvalifikaci a to i přesto že na méím původním místě jsou lidé bez této požadované kvalifikace. Jelikož jsem se zatím ani na tomto nedohodli, nabídli mi třetí variantu že mohu odjít na dohodu s tím, že mi dají nějakou odměnu, jejíž výši však neřekli. Chtěla bych se zeptat,když odejdu, protože je vidět, že mi budoukladeny překážky, do kdy se musím přihlásit na úřadu práce a z čeho mi bude vypočítávána podpora. Dále bych se chtěla dotázat jaká je ochranná lhůta a zda v případě nemoci nebo ošetřování dítěte mi bude vyplácena nemocenská a v jaké výši. Mnohokrát děkuji za odpověď.
Odpověď
Dobrý den,
v první řadě bych rád upozornil na to, že Vám má zaměstnavatel povinnost přidělovat práci podle pracovní smlouvy. Pakliže této povinnosti není schopen dostát, máte nárok na výplatu náhrady mzdy (až na zákonné výjimky, jako je např. odklízení následků živelné pohromy, nejste povinna konat jinou práci, než jakou máte ve smlouvě) a zaměstnavatel Vám má právo dát výpověď pro nadbytečnost. Takováto výpověď znamená dvouměsíční výpovědní lhůtu (počítanou od začátku měsíce následujícího po měsíci, ve kterém byla doručena) a minimálně trojnásobek průměrného výdělku jako odstupné. Jinak samozřejmě chápu, že by pro zaměstnavatele bylo výhodné, pakliže byste byla ochotna dát výpověď nebo podepsat dohodu, že odejdete s prázdnou.
Navíc si dovolím upozornit, že v případě, kdy půjdete z rodičovské dovolené rovnou na úřad práce, dostanete pouze zcela minimální podporu v nezaměstnanosti (3,5 - 2,5 tisíce korun). Bylo by tedy ve Vašem zájmu, abyste po skončení rodičovské dovolené alespoň nakrátko měla výdělečnou činnost, z které bude možné vyjít při výpočtu podpory.
Tím jsem v zásadě zodpověděl i na větší část Vaší druhé otázky. Na úřad práce se je třeba hlásit do třech pracovních dnů od skončení zaměstnání (není to povinnost, ale je to výhodné, jelikož pak nevznikne žádná "mezera" mezi zaměstnáním a vedením v evidenci).
Budeme-li tudíž uvažovat o "kompromisní" dohodě, bylo by ve Vašem zájmu, aby zrušení pracovního poměru nastalo až po Vašem návratu do práce a sama pak můžete uvážit, jaká "odměna" je adekvátní tomu, že nebudete trvat na řádné výpovědi s výpovědní lhůtou a odstupným.
Ochranná lhůta je 7 kalendářních dnů od skončení zaměstnání. U nemocenské je třeba upozornit na to, že se nemocenská bude vyplácet až od 15. dne (1. až 3. den se neplatí nikomu a 4. až 14. den platí zaměstnavatel náhradu mzdy pouze zaměstnancům a nikoliv bývalým zaměstnancům) a novinkou je nyní to, že se neplatí ani první tři dny očetrování dítě. Pokud jde o výši dávky, vychází se z příjmů, které jste měla v zaměstnání, které Vám zakládalo účast na nemocenském pojištění - pakliže máte k dispozici potřebné mzdové údaje, můžete k orientačnímu výpočtu dávek použít formuláře dostupné na adrese: http://www.mpsv.cz/cs/4215.
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.