evidence na UP a dohoda o provedení práce

Dotaz ze dne 12. 1. 2010 13:48.

Otázka

Skončila mi rodičovská dovolená a zaměstnavatel z důvodu finančních problémů změnil můj pracovní poměr na částečný s úvazkem 4 hod.denně. Jelikož jsem jinou práci neměla, s touto změnou pracovní smlouvy jsem souhlasila. Nyní je situace ještě horší a ke konci ledna dostaneme výpověď všichni. 1.Chci se zeptat, pokud bych se od 1.2. zaregistrovala na UP, z čeho se mi bude počítat podpora. Od návratu do zaměstnání po 3 letech rodičovské dovolené uplynuly jenom dva měsíce.

2. Pokud by mi už v měsíci únoru a pak dalších měsících nabídl můj stávající zaměstnavatel Dohodu o provedení práce na 20 hod. za měsíc /odměna by byla do 4 tis./ hrubého, mohla bych pro něj tuto práci vykonávat aniž bych ztratila nárok na podporu??? Jde mi hlavně o to, že by to byl stejný zaměstnavatel jako ten, který mi dal výpověď. Jednalo by se pouze o nějaké udržovací práce než by se firma třeba opět rozběhla a mohl opět zaměstnávat zaměstnance na plný úvazek.

Odpověď

Dobrý den, na úřad práce se lze zaevidovat teprve poté, co pracovní poměr skončí. Pakliže zde mluvíme o výpovědi, skončí pracovní poměr až po uplynutí dvou měsíční výpovědní lhůty, jež plyne od následujícího měsíce po doručení tj. v případě, že ji doručí v lednu, skončí pracovní poměr posledního března.Jiná je situace v případě, že půjde o dohodu o ukončení pracovního poměru, zde je na obou stranách, jaké podmínky ukončení si dohodnou (pakliže bude v dohodě uvedeno jako důvod ukončení organizační důvody - § 52 písm. a),b),c) zákoníku práce, náleží odstupné).

Nyní k Vašim otázkám ad 1. Podle našeho názoru se výše podpory v nezaměstnanosti bude počítat z průměrného výdělku, jež jste dosáhla v daném zaměstnání. Rozhodným obdobím je předcházející čtvrtletí (pokud by pracovní poměr skončil leden-březen, bude rozhodným období říjen-prosinec roku 2009). Pakliže jste v rozhodném období neodpracovala alespoň 21 dnů, použije se místo průměrného výdělku tzv. pravděpodobný výdělek tj. kolik byste si vydělala, kdybyste v daném období pracovala. Praxe úřadů práce ještě není ustálená a některé úřady požadují, aby po skončení rodičovské dovolené odpracoval rodič 12 měsíců, jinak že stanoví podporu v nezaměstnanosti násobkem z průměrné mzdy v národním hospodářství (což je asi 3 500 Kč). Domníváme se, že takový postup není v souladu se zákonnou úpravou a doporučujeme, aby se rodič odvolal, pokud úřad rozhodne o podpoře počítané z průměrné mzdy v národním hospodářství.

ad 2. V zákoně o zaměstnanosti jsem nenašla nic o tom, že by byla na překážku výdělečná činnost vůči bývalému zaměstnavateli. Pokud budete schopna vedle výkonu prací na základě dohody o provedení práce (výdělek nesmí přesáhnout 4000 Kč) plnit povinnosti uchazeče o zaměstnání, nevidím problém v tom, že by byla podpora odejmuta. Výdělečnou činnost je třeba úřadu práce oznámit. Jen na okraj upozorňuji, že kdybyste vykonávala výdělečnou činnost ke stejnému zaměstnavateli na základě pracovní smlouvy nebo dohody o pracovní činnosti před uplynutím doby určené podle počtu násobků průměrných výdělků, vznikne Vám povinnost vrátit odstupné nebo jeho část. Povinnost vrátit odstupné nebo jeho část nevznikne, pokud budete vykonávat činnost na základě dohody o provedení práce. S pozdravem Květa Kudová Občanská poradna o.s. Společnou cestou

Souhlasím se vším