Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Návrat po rodičovské dovolené
Otázka
Dobrý den,můj dotaz:Jsem na rodičovské dovolené, 1.6.budou synovi 3 roky a měla bych se vrátit do práce- před odchodem na mateřskou jsem zde pracovala 7 let, moje místo budou zřejmě rušit a nabídnou mi odstupné. Můžu se poté hlásit na úřad práce a jak vysoká je podpora, případně z čeho se vypočítává? Je možné, že do té doby budu těhotná, jak postupovat v tomto případě, vzít odstupné? Jak by to bylo, kdybych rozvázala pracovní poměr a třeba do měsíce musela na rizikové těhotenství,kdy se normálně vystavuje neschopenka a jak je to s další mateřskou? V tomto případě bych samozřejmě ráda vzala odstupné,ale také měla mateřskou, je tam třeba nějaká ochranná lhůta?Děkuji mnohokrát.
Odpověď
Dobrý den, po návratu do zaměstnání je na zaměstnavateli, aby Vám přiděloval práci podle pracovní smlouvy (co do místa a druhu práce). Nebude-li schopen Vám takovou práci nabídnout, může s Vámi pracovní poměr ukončit. Pracovní poměr může skončit dohodou nebo výpovědí. Pokud by se rozhodl pro výpověď, pracovní poměr skončí uplynutím dvouměsíční výpovědní lhůty, jež běží od následujícího měsíce po doručení. Předpokládám, že by šlo o některý z důvodů uvedené v § 52 písmene a) až c) zákoníku práce (tzv. organizační - rušení, přemístění, nadbytečnost), náleží Vám odstupné minimálně ve výši trojnásobku průměrné mzdy. Výpověď je jednostranný právní úkon, pokud Vám ji zaměstnavatel dá, není možnost protestovat (pokud nepůjde o neplatnou výpověď, z důvodů, který není dán). Pakliže bude usilovat o dohodu, je třeba zvážit, zda nabízí přijatelné podmínky (pokud to spočítáme, tak v případě výpovědi získáte 5 mezd – 2 mzdy po dobu výpovědní doby a 3 jako odstupné). Bude-li v dohodě jako důvod uveden některý z organizačních důvodů, vzniká Vám právo na odstupné (trojnásobek průměrné mzdy) bez ohledu na to, zda je to v dohodě výslovně uvedeno. Pakliže byste podala výpověď Vy, nárok na odstupné není.
Pro výši podpory je podstatné, co bude posledním ukončeným „zaměstnáním“. Pakliže byste po rodičovské dovolené ještě nastoupila na nějakou dobu do práce (např. v případě výpovědi na dobu dvou měsíců), bude se podpora počítat z průměrného výdělku dosahovaném v tomto zaměstnání. Pakliže nastoupíte na úřad práce rovnou z rodičovské dovolené, stanoví se výše násobkem z průměrné mzdy v národním hospodářství (jde o částky kolem 3 500 Kč).
Z pohledu nároku na peněžitou pomoc v mateřství (PPM) je podstatné, zda k nástupu na PPM (nejdříve 8 týdnů před porodem) došlo buď v době nemocenského pojištění (zaměstnání) nebo v ochranné lhůtě, která činí tolik dní, kolik dní trvalo nemocenské pojištění max. 180 dní od skončení pojištění. Druhou podmínku, kterou je trvání nemocenského pojištění alespoň 270 v období dvou let před nástupem na PPM, splníte.
V případě nároku na nemocenské v souvislosti s rizikovým těhotenstvím je ochranná lhůta mnohem kratší činí toliko 7 dní od skončení zaměstnání. Pakliže by došlo k uznání práce neschopným po této lhůtě, nevznikne nárok na nemocenskou. Pokud byste v té době byla vedena na úřadu práce, úřad práce bude pokračovat ve vyplácení podpory i po dobu dočasné pracovní neschopnosti (lékař by nevystavil klasickou neschopenku ale jen potvrzení pro úřad práce, že nejste dočasně schopna plnit povinnosti uchazeče o zaměstnání).
Závěrem, z hlediska výše podpory v nezaměstnanosti lze doporučit, abyste po rodičovské dovolené ještě nějakou dobu odpracovala a v případě nároku na PPM, aby pracovní poměr trval tak dlouho, abyste se dnem nástupu vešla do ochranné lhůty. S pozdravem Květa Kudová Občanská poradna o.s. Společnou cestou