Krácení výplaty

Dotaz ze dne 15. 1. 2010 18:12.

Otázka

Dobrý den, chtěla bych se zeptat zda má zaměstnavatel právo zaměstnancům strhnout určitou částku z výplaty(z důvodu neschopnosti vyplácet výplaty)bez předešlého upozornění nebo dohodnutí vyplacení stržené částky v náhradním termínu.

Odpověď

Dobrý den, zaměstnavatel může ze zákona provést ze mzdy jen srážky daně a pojistného. Dále musí provést srážky v případě, že jde o výkon rozhodnutí nebo o exekuci srážkami ze mzdy.

Zaměstnavatel by neměl svévolně nevyplácet mzdu, když má finanční potíže, ale víme, že se to děje a je na zaměstnanci, jak to bude řešit.Pakliže nevyplácí část mzdy, je namístě jej vyzvat, aby sdělil, proč nedošlo k vyplacení celé mzdy. Můžete dále požádat, aby prostředky doplatil popř. mu pohrozit „udáním“ na inspektorát práce (pro nedodržení zákoníku práce může dostat pokutu a to i opakovaně) či žalobou k soudu nebo se dohodnout na tom, jak Vám bude prostředky postupně doplácet.

Pakliže zaměstnavatel nevyplatí mzdu či náhradu mzdy nebo jejich část do 15 dnů od splatnosti mzdy, může zaměstnanec okamžitě zrušit pracovní poměr, přičemž mu vznikne nárok na odstupné ve výši alespoň trojnásobku průměrného výdělku. Termín splatnosti mzdy nelze zaměnit s termínem výplaty mzdy. Pokud zaměstnavatel nestanovil termín splatnosti mzdy, pak je mzda splatná po vykonání práce, a to nejpozději v kalendářním měsíci následujícím po měsíci, ve kterém vzniklo zaměstnanci právo na mzdu některou její složku (čili pro práci odvedenou v lednu je den splatnosti poslední únor).

Předpokládám, že nedošlo k tomu, že Vás zaměstnavatel nechal doma s náhradou mzdy z důvodu překážky v práci na straně zaměstnavatele spočívající v dočasném omezení odbytu jeho výrobků nebo omezení poptávky po jím poskytovaných službách. Zaměstnanci v takovém případě náleží náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku. Náhrada může po dohodě s odbory nebo povolení úřadu práce činit 60% průměrného výdělku. S pozdravem Květa Kudová Občanská poradna o.s.Společnou cestou

Souhlasím se vším