Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
výpočet výše dovolené
Otázka
Jsem od 24.12.2005 na MD. 7.2.06 jsem porodila 1.dítě, 2.4.2008 2.dítě a 13.6.2009 3.dítě. Na podzim loňského roku jsem čerpala řádnou dovolenou po mateřské dovolené. Po 1.MD i po 2.MD mi byla výše dovolené počítána z průměrného výdělku před nástupem na první MD, nyní mi ale paní účetní vypočítala dovolenou ze základu. Ohradila jsem se, ale bylo mi řečeno, že takto je výpočet v pořádku. Pro představu o jak žalostný rozdíl se jedná - průměr 121Kč/hod., smluvní základ 8000Kč/měsíc. Pokud postup účetní nebyl správný a nebude s ní řeč, na jaký kontrolní orgán se mohu se stížností na její postup obrátit? Děkuji laskavě za vaši odpověď.
Odpověď
Dobrý den, pro výši náhrady mzdy je podstatná výše průměrného výdělku. Průměrný výdělek se zjišťuje z hrubé mzdy zúčtované k výplatě v rozhodném období a z doby odpracované v rozhodném období, za kterou zaměstnanci přísluší mzda nebo plat. Za rozhodné období se považuje předchozí kalendářní čtvrtletí (bezprostředně předcházející). Vzhledem k tomu, že jste v daném období neodpracovala 21 dní, použije se místo průměrného výdělku pravděpodobný výdělek, který se zjišťuje z hrubé mzdy, které byste zřejmě dosáhla, kdybyste pracovala. Přitom se má přihlédnout k obvyklým výším jednotlivých složek mzdy nebo k výši mzdy zaměstnanců vykonávajících stejnou práci nebo práci stejné hodnoty.
Nelze tedy jednoznačně říci, zda zaměstnavatel postupoval správně. Pokud by byl Váš hrubý příjem vyšší, kdybyste reálně pracovala, měl by to zaměstnavatel zohlednit. Pakliže ostatní zaměstnanci vykonávajících stejnou práci nebo práci stejné hodnoty, dosahovali vyšších příjmů, lze na to poukázat s tím, že by k tomu při stanovení pravděpodobného výdělku měl zaměstnavatel přihlédnout. Na druhou stranu pokud v rámci krize všichni zaměstnanci dostávají jen základní mzdu, pravděpodobný výdělek byl určen správně.
Pakliže by měl pravděpodobný výdělek činit vyšší částku, lze se obrátit na inspektorát práce. Tento může v případě zjištění rozporů se zákoníkem práce udělit pokutu. Také by bylo možností se se zaměstnavatelem ohledně výše náhrady mzdy soudit. S pozdravem Květa Kudová Občanská poradna o.s. Společnou cestou