Těhotná a výpověď....šikana ze strany zaměstnavatele?

Dotaz ze dne 25. 1. 2010 20:10.

Otázka

Dobrý den, minulý rok v srpnu jsem od své nadřízené dostala výpověď dohodou - prý pro nadbytečnost. Tuto dohodu jsem však nepřijala(na radu mého právníka), i když na mě má nařízená byla vulgární a vyhrožovala mi, atd. Když jsem požadovala výpovď pro nadbytečnost (ale ne dohodou), tak mi jí nedali, že prý když se mi zlepší produkce, tak že ve společnosti budu moci zůstat. Od té doby z naší pobočky nikoho nepropustili. Zhruba před dvěma měsíci jsem (konečně) otěhotněla, což jsem samozřejmě oznámila mé nadřízené, která mi i proto umožňovala častější návštěvu lékaře. Dnes, kdy si mě zavolala paní personalistka a dala mi výpověď pro nadbytečnost dle § 52, pís.c, zákoníku práce. Tuto výpověď mi dala, i když se mi produkce velmi výrazně zvedla, na rozdíl od mých kolegů a i když jsem mé nadřízené oznámila, že jsem těhotná (má přímá nadřízená u mé dnešní výpovědi přítomna nebyla z důvodu čerpání dovolené, ale prý s tím, že dnes výpověď obdržím byla seznámena).

Já se za posledních půl roku nemohu zbavit dojmu, že jde ze strany mého zeměstnavatele o šikanu, protože jsem jim nepřistoupila na výpověď dohodou, i když mi bylo nabízena možnost dlouhodobě marodit nejdříve na společnost a následně na stát.

Chtěla bych se Vás zeptat, jestli mi zaměstnavatel může nabídnout výpověď a následné marodění, i když mi nic není (v té době jsem ještě těhotná nebyla). Dále bych se chtěla zeptat, jestli se už v mém případě nejedná o šikanu, ze strany zaměstnavatele, protože toto všechno provázely vulgární nadávky, zadržování v kanceláři, vyhrožování výpovědí pro hrubé porušení pr. kázně, nemístné narážky na můj zdravotní stav (jsem poměrně těžce nemocná) atd.

Předem děkuji za radu v mé nezávidihodné situaci.

Odpověď

Dobrý den,

na základě popisu situace se nejspíše opravdu jedná o šikanu, nicméně z praktického hlediska by se bylo nutné ptát, nakolik máme šanci takovéto jednání zaměstnavatele prokázat.

Pokud bysme se začali bavit o "výpovědi dohodou" (správně nejde o "výpověď dohodou", ale pouze o "dohodu", neboli skončení / rozvázání pracovního poměru dohodou), tak zde je možné cokoliv, takže ji může zaměstnavatel nabízet kdykoliv a je zcela na úvaze zaměstnance zda na ni přistoupí (bylo správné na dohodu nepřistoupit, jelikož po jejím podpisu by Vás již žádný právník nezachránil).

Podíváme-li se na danou výpověď, tak uvádíte, že Vám byla dána nejen v době těhotenství, ale dokonce v době, kdy již zaměstnavatel věděl, že jste těhotná. Tak či onak - i kdyby zaměstnavatel o Vašem těhotenství nevěděl, tak je výpověď daná podle písm. c) neplatná, pokud jste ji dostala v době těhotenství (viz. ustanovení §§ 53 a 54 zákoníku práce).

Je třeba důrazně upozornit na skutečnost, že neplatnost výpovědi musíte napadnout u soudu a to nejpozději ve lhůtě dvou měsíců ode dne, kdy měl pracovní poměr skončit. Zaměstnavatel se tak může spoléhat na to, že Vás nenapadne podat žalobu na neplatnost výpovědi včas a promeškáním lhůty se "zhojí" neplatnost výpovědi. Je tudíž třeba důrazně doporučit, abyste žalobu podala včas (pokud se situaci nepodaří vyřešit přijatelnou dohodou).

Pakliže napadáte neplatnost skončení pracovního poměru je třeba před skončením pracovního poměru nebo neprodleně po jeho skončení zaměstnavatele písemně informovat, zda trváte na dalším zaměstnávání. Pokud ano, bude soud rozhodovat o tom, že Váš pracovní poměr trvá a bude na zaměstnavateli, zda Vám raději bude dále přidělovat práci, nebo bude riskovat, že v případě prohry bude muset doplatit náhradu mzdy za celou dobu, po kterou Vám ji protiprávně nepřiděloval. Pakliže nepožádáte o další zaměstnávání, bude se mít za to, že pracovní poměr skutečně skončil a spor se ve své podstatě povede pouze o odstupné.

S pozdravem,

Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.

Souhlasím se vším