Náhradní volno

Dotaz ze dne 31. 1. 2010 20:49.

Otázka

Je začátek měsíce a zaměstnavatel mě dává náhradní volno za práci přesčas,kterou vykonám až během měsíce.Má na to právo?Nechce totiž platit práci přesčas. Děkuji za odpověd'.

Odpověď

Dobrý den,

pokud se podíváme do ustanovení § 114 zákoníku práce, tak zde nalezneme uvedeno, že za práci přesčas náleží mzda a příplatek ve výši nejméně 25 % průměrného výdělku. Náhradní volno místo příplatku přichází v úvahu pouze v případě, kdy se na tomto zaměstnanec a zaměstnavatel dohodne (zákoník nevyžaduje, aby dohoda byla písemná). Situace je zde tudíž přesně obrácená než u práce ve svátek, kde naopak má zaměstnanec nárok na náhradní volno a příplatek místo volna náleží opět jen na základě dohody.

Zaměstnavatel se tedy ve Vašem případě chová tak, jako byste se dohodli na poskytování náhradního volna místo příplatku. Je těžké prokazovat, že takováto ústní dohoda nebyla (zaměstnavatel si zpravidla dokáže najít svědka, který byl svědkem ústního souhlasu) a tak v případě nesouhlasu s tímto postupem "lze doporučit" písemný dopis (osobně předaný proti podpisu, nebo zaslaný přinejmenším doporučeně), ve kterém zaměstnavateli výslovně oznámíte, že nesouhlasíte s tím, aby Vám nadále přiděloval místo příplatku náhradní volno. Uvozovky jsem použil z toho důvodu, že by měl zaměstnanec uvážit, nakolik si je jistý pracovním místem. Teoreticky samozřejmě zákon zakazuje, aby zaměstnanec byl nějak trestán za uplatnění svých práv, ale v praxi se zaměstnavatel může "naštvat" a pak je otázkou, zda se dokáže "pomstít" natolik "šikovně", abyste neměl reálnou šanci se proti takovému jednání bránit. Nemáte-li tudíž v práci velmi silnou pozici, lze doporučit uvážit, zda-li by nebylo vhodné spíše využít stále platného odborového hesla "v jednotě je síla" a proti takovéto praxi protestovat přes odbory nebo alespoň v rámci větší skupiny zaměstnanců (u které se již zaměstnavatli nevyplatí začít hledat důvody pro výpověď).

Jinak obecně vzato na tyto věci dohlížejí inspektoráty práce, ale i zde by se zřejmě narazilo na problém s tím, že se bude zaměstnavatele ohánět údajným ústním souhlasem a k uložení pokuty by tak zřejmě došlo až poté, co by více zaměstnanců bylo ochotno dosvědčit, že žádný souhlas nedali.

V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.

S pozdravem,

Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.

Souhlasím se vším