Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
je zaměstnavatel povinen držet mi mé místo po 3leté mateřské dovolené?
Otázka
Zdravím Vás, v březnu mi končí 3 letá mateřská dovolená,měla jsem za to,že můj zaměstnavatel je povinný držet mi ty 3 roky mé původní místo a že budu ve své smlouvě kterou jsem s ním uzavřela(na dobu neurčitou) rok před mateřskou,dále pokračovat beze změny. Zaměstnavatel mi však zdělil,že má plný stav,a že klientela také klesla,tudíž mi nabídl jen práci na poloviční úvazek.Tak by mě zajímalo,jestli na to má právo. Měla jsem za to,že budu dále pracovat na smlouvu,kterou jsem neukončila. Prosím vás tedy proto o radu.
Odpověď
Dobrý den,
na úvod bych rád upozornil, že zaměstnavatel nemá povinnost držet původní místo, ale pouze přidělovat práci v souladu s pracovní smlouvou. V závislosti na tom, jak konkrétně je pracovní smlouva sepsána, může být takováto práce dosti odlišná od toho, co zaměstnankyně vykonávala před odchodem na mateřskou a rodičovskou dovolenou. Zařazení na původní místo náleží pouze pokud se zaměstnankyně vrátí do práce rovnou po mateřské a i v tomto případě pouze tehdy, pokud toto místo nebylo zrušeno.
Informaci zaměstnavatele je třeba brát jako návrh dohody o změně pracovní smlouvy. Je zcela na Vás, zda takovýto návrh přijmete, nebo budete trvat na tom, že Vám má zaměstnavatel přidělovat práci podle původní smlouvy. V takovém případě zaměstnavatel sice musí svoje povinnosti plnit (pakliže pro Vás nemá dostatek práce, musí Vám za nepřidělenou práci vyplácet náhradu mzdy), ale pokud opravdu došlo k organizačním změnám, pro které jste v současnosti pro zaměstnavatele "nadbytečná", má zaměstnavatel právo s Vámi ukončit pracovní poměr výpovědí pro nadbytečnost dle ust. 52 odst. c) zákoníku práce. V takovémto případě Vám výpověď může dát až po skončení rodičovské dovolené a dvouměsíční výpovědní lhůta Vám začne běžet až od začátku následujícího měsice, takže např. v případě nástupu do zaměstnání 3.3. a předání výpovědi 7.3., skončí pracovní poměr k 31.5. Vzhledem k důvodům skončení pracovního poměru máte nárok na odstupné ve výši minimálně trojnásobku průměrného výdělku a neuškodí dodat, že výkon práce po skončení rodičovského poměru znamená získání doby důchodového pojištění, což Vám na úřadě práce umožňuje získání "plnohodnotné" podpory v nezaměstnanosti (pokud byste šla na úřad práce rovnou z rodičovské dovolené, dostala byste zřejmě pouze zcela minimální podporu).
V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.