má práva

Dotaz ze dne 7. 2. 2010 16:32.

Otázka

Dobrý den. 2.3. mi končí rodičovská dovolená, v lednu jsem se byla zeptat, jestli mě vemou zpět do zaměstnání. Bylo mi řečeno, že můžu jít zpátky na 16ti hod směny v kuchyni, nebo na cukrárnu od 6:00hod. 16tky jsem odmítla a řekla jsem, že bych raději k pokojským, protože dělají od 7:00, kvůli školce a provozní mě v tu ránu odvedla za jedním pátem co má agentůru, které dali starost o pokojské, což já nevěděla. Teď když jsem tam šla znovu, že teda půjdu na cukrárnu, tak mi řekli, že mám smůlu, že už mi práci nabídli a já odmítla, takže mě už zaměstnat nemusí a že mám dát výpověď.Komunikace proběhla je ústně. Mají na to právo? Když půjdu na úřad práce jakou dostanu podporu? Když si najdu novou práci a ve zkušební době otěhotním, můžou mě vyhodit? Za odpověď předem moc děkuji.

Odpověď

Dobrý den, povinností zaměstnavatele je přidělovat Vám práci podle pracovní smlouvy. A Vaší povinností je danou práci vykonávat. Doporučuji tedy prostudovat pracovní smlouvu a požadovat po zaměstnavateli, aby Vám ode dne x danou práci přiděloval. Je opravdu na něm, aby Vám ji zajistil. Pokud takovou práci nemá, může se pokusit se s Vámi dohodnout na změně pracovní smlouvy (dohoda obou stran) či na ukončení pracovního poměru. Nic takového, jako že Vám již práci nabídli a Vy jste odmítla, tedy Vás zaměstnat nemusí zákon neumožňuje.

Pokud by Vám on dal výpověď z tzv. organizačních důvodů (rušení, přemístění, nadbytečnost), náleží Vám odstupné vy výši alespoň trojnásobku průměrného výdělku. Dalším způsobem, jak lze pracovní poměr ukončit je dohoda. Zde záleží na obou stranách, jaké podmínky si dohodnou. Pakliže by byl jako důvod k ukončení v dohodě uveden některý z organizačních důvodů, náleží Vám odstupné ve stejné výši jako při výpovědi, i tehdy není-li výslovně sjednáno Trochu to vypadá, že pro Vás danou práci nemá a pokouší se Vás přimět, abyste výpověď podala sama, aby nemusel vyplácet odstupné.

Pokud jde o výši podpory závisí na tom, co bude poslední činností před nástupem na úřad práce. Pokud na úřad práce půjdete rovnou po skončení rodičovské dovolené, stanoví se její výše z průměrné mzdy v národním hospodářství tj. částky do 3 500 Kč. Pakliže byste po rodičovské dovolené ještě odpracovala nějakou dobu, bude se podpora v nezaměstnanosti počítat z průměrného výdělku v ukončeném zaměstnání.

Zaměstnavatel má možnost zrušit pracovní poměr ve zkušební době i s těhotnou ženou. Zrušení ve zkušební době není totéž co výpověď. Uplyne-li zkušební doba, nemůže těhotné zaměstnankyni dát výpověď. Ledaže by šlo o zrušení či přemístění (mimo obec) zaměstnavatele. S pozdravem Květa Kudová Občanská poradna o.s. Společnou cestou

Souhlasím se vším