Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
sluzebni cesty po rodicovske dovolene?
Otázka
Dobry den, otazka ma vicemene dve casti: 1. V kvetnu 2010 mi konci rodicovska dovolena, kterou mam na 3 roky. Pred nastupem na MD jsem hodne cestovala a ve smlouve mam uvedeno, ze souhlasim se sluzebnimi cestami jak v CR, tak i v zahranici. Co bude rozhodujici po nastupu do prace, to, ze se staram o dite nebo to, co je uvedeno ve smlouve. Tzn. pokud nebudu souhlasit se sluzebnimi cestami, muze to byt predmetem vypovedi ze strany zamestnavatele? Vypoved nechci podavat sama a na sluzebni cesty taky nechci.
2. Pred nastupem do prace se snazim otehotnet, zatim neuspesne. Pokud se mi podari otehotnet pred nastupem, budu mit narok na materskou dovolenou? Pokud jsem tady dobre cetla, tak kdyz nestihnu nastoupit na MD do 3 let, tak muzu pobirat jen nemocenskou, pokud budu na rizikovem tehotenstvi? Pokud neotehotnim pred nastupem a bod 1. by skoncil vypovedi zamestnavatele bez dohody a otehotnela bych ve 2 mesicich nasledujicich po vypovedi, kdy bych jeste byla zamestnana, mam narok na MD nebo jsem nesplnila pocet odpracovanych dni a tedy bude jen narok na nemocenskou? Jeste by se rysovala varianta, ze bych pozadala o neplacene volno na urcitou dobu, pokud bych v teto dobe otehotnela, na co bych mela narok? Dekuji moc za odpoved.
Odpověď
Dobrý den, odpověď budu strukturovat podle položených otázek. ad 1. Těhotná zaměstnankyně a zaměstnankyně či zaměstnance pečující o dítě do 8 let nesmějí být vysláni na služební cestu, pakliže s tím nevysloví souhlas. A to ani v případě, kdy v pracovní smlouvě vysloví souhlas se služební cestou (§ 240, § 2 ve spojitosti s § 363 zákoníku práce). Odmítnutí služební cesty v uvedené době nemůže být posuzováno jako porušení pracovněprávních předpisů a důvodem k výpovědi. Nelze však vyloučit výpověď z důvodů uvedených v § 52 písm. c) tj. že zaměstnatel bude potřebovat, aby na dané pozici byla osoba konající služební cesty. V tomto případě náleží odstupné ve výši alespoň trojnásobku průměrného výdělku.
ad 2. Pakliže váš pracovní poměr trvá, vznikne Vám nárok na dávky nemocenského pojištění. V době rodičovské dovolené samozřejmě nepřichází v úvahu čerpání nemocenské. Muselo by dojít k ukončení rodičovské dovolené. Nárok na peněžitou pomoc v mateřství může vzniknout jak v době čerpání rodičovské dovolené, tak po návratu do zaměstnání. Doba rodičovské dovolené je z pohledu nároku na dávky dobou nemocenského pojištění, čili bych se nebála, že nebudete mít potřebnou dobu pojištění. Pokud byste otěhotněla ve výpovědní době, čili by měl pracovní poměr skončit v době těhotenství resp. obecně v ochranné době (také pracovní neschopnost, mateřská a rodičovská dovolená), dochází k prodloužení pracovního poměru a to tak, že pracovní poměr skončí po ukončení ochranné doby a uplynutí zbytku výpovědní lhůty. K takovému prodloužení nedochází v případě výpovědi z důvodu rušení či přemístění zaměstnavatele. Dále také v situaci, kdy zaměstnavateli písemně oznámíte, že na prodloužení pracovního poměru netrváte.
V době neplaceného volna (bez varianty, že byste tuto dobu vykonávala jinou výdělečnou činnost zakládající účast na nemocenském pojištění), nemůžete čerpat nemocenskou (vyjma nemocenské v souvislosti s těhotenstvím a porodem tj. od 6 týdne pře porodem do 6 týdne po porodu, pokud prokážete, že nemáte nárok na peněžitou pomoc z jiného zaměstnání). Peněžitou pomoc byste mohla čerpat i v době neplaceného volna. S pozdravem Květa Kudová Občanská poradna o.s. Společnou cestou