Návrat do zaměstnání po mateřské dovolené

Dotaz ze dne 10. 2. 2010 15:11.

Otázka

Dobrý den,v březnu/2010 mi končí tříletá mateřská dovolená.Byla jsem se domluvit u zaměstnavatele na den nástupu a místo.Bylo mi oznámeno,že moje původní místo je obsazeno a že mi může nabídnout místo,ale s třísměnným provozem.Jsem matka samoživitelka a mám dotaz zda má zaměstnavatel právo mě takto přesunout a jaké mám možnosti v případě odmítnutí tohoto přesunu,nemůžu si jako matka samoživitelka tento presun dovolit.Mám nárok na odstupné v případě výpovědi.Děkuji za radu.

Odpověď

Dobrý den, zaměstnavatel je povinen přidělovat Vám práci podle pracovní smlouvy (co do druhu a místa výkonu práce). Nemusí jít o původní pracovní místo, ale o výkon práce, která odpovídá pracovní smlouvě. Pokud nemáte v pracovní smlouvě specifikováno, že jde o dvousměnný provoz, může Vás zaměstnavatel dát i na třísměnný, půjde-li o sjednaný druh práce. Zařazování zaměstnanců do směna určení pracovní doby je v jeho kompetenci.

V § 241 zákoníku práce nalezneme ustanovení o tom, že je zaměstnavatel povinen při zařazování do směn přihlédnout k potřebám zaměstnancům s dětmi. Dále zde nalezneme povinnost zaměstnavatele vyhovět žádosti zaměstnankyně nebo zaměstnanec pečující o dítě mladší než 15let o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu stanovené týdenní pracovní doby, pakliže tomu nebrání vážné provozní důvody. Podle našeho názoru může být vhodnou úpravou pracovní doby změna třísměnného provozu na dvousměnný. Problémem zde mohou být právě ony vážné provozní důvody, kterých se zaměstnavatel může dovolávat. Zákoník práce nedefinuje pojem „vážné provozní důvody“. Z judikatury lze dovodit, že je rozhodující zejména vyhodnocení, jaký (jak významný) by představovala změna zásah do provozu zaměstnavatele ve srovnání se stavem, kdy pracuje po stanovenou pracovní dobu. Jen pokud by byl znemožněn narušen nebo vážně ohrožen řádný provoz, lze dovodit, že tu jsou vážné provozní důvody. Záleží tedy na tom, jaké zaměstnání vykonáváte. Pakliže zde nebudou vážné provozní důvody, ale zaměstnavatel Vaší žádosti nevyhoví, je na Vás, zda se rozhodnete obrátit se na soud, aby rozhodl, že zde nejsou vážné provozní důvody a zaměstnavatel je tedy povinen Vaší žádosti vyhovět. Nebude-li možnost úpravy pracovní doby a ani v pracovní smlouvě nenalezneme oporu, nezbude nejspíše než pracovní poměr ukončit (pokud není třísměnný provoz možný). Pracovní poměr lze ukončit dohodu nebo výpovědí. Pokud by zaměstnavatel nepřistoupil na dohodu, nezbývá než podat výpověď. V případě výpovědi skončí pracovní poměr uplynutím dvouměsíční výpovědní lhůty, jež běží od následujícího měsíce po doručení. Pakliže je dána výpověď ze strany zaměstnance, není nárok na odstupné.

Pakliže půjde o případ, kdy daná práce není v souladu se sjednaným druhem práce, nemusíte s takovou změnou souhlasit. Je pak na zaměstnavateli, aby Vám přiděloval práci podle pracovní smlouvy popř. s Vámi pracovní poměr ukončil. I on má k dispozici dohodu či výpověď. Půjde-li o výpověď z tzv. organizačních důvodu (rušení, přemístění, nadbytečnost), náleží Vám odstupné. U dohody závisí na obou stranách, jaké podmínky si sjednají. Bude-li však v dohodě uveden jako důvod skončení některý z výše uvedených organizačních důvodů, náleží odstupné, aniž by bylo výslovně v dohodě sjednáno. S pozdravem Květa Kudová, Občanská poradna o.s. Společnou cestou

Souhlasím se vším