Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Navázání pracovní neschopnosti po rodičovské dovolené
Otázka
Dobrý den, dceři budou 26.5.2010 tři roky a já bych se měla vrátit do zaměstnání. Bohužel do školky jí vezmou až v září a hlídání zajistit nejde. Dala by se situace řešit pracovní neschopností od 26.5.2010 do září 2010? A pokud bych v této době otěhotněla (musím jít ihned na rizikové těhotenství), dostanu poté mateřskou a rodičovskou dávku a je zaměstnavatel povinen mi držet pracovní pozici další tři roky? Pokud bych nastoupila po ukončení pracovní neschopnosti v září je povinnost odpracovat určitou dobu, než bych znovu otěhotněla a šla opět na rizikové těhotenství?
Děkuji moc za odpověď.
Odpověď
Dobrý den,
nejsem si jist, jakým způsobem "lze řešit" popsanou situaci neschopností. Pakliže se nebudete ze zdravotních důvodů moci vrátit do zaměstnání, tak samozřejmě nic nebrání tomu, abyste byla v pracovní neschopnosti a pobírala nemocenskou, ale z právního hlediska je obtížně představitelné, aby si člověk "plánoval nemoc".
Pakliže se nebudete moci např. pro chřipku vrátit do zaměstnání a před uzdravením dojde ke vzniku dalšího důvodu dočasné pracovní neschopnosti, tak samozřejmě není problém, aby pracovní neschopnost pokračovala z tohoto nového důvodu až do případného vyčerpání tzv. podpůrčí doby (max. 380 dní od vzniku pracovní neschopnosti, lze v důvodných případech prodloužit).
Pokud jde o možnost získání další "mateřské" (peněžité pomoci v mateřství - dále jen "PPM") navazující na výše uvedenou pracovní neschopnost, tak by v případě trvání stejného pracovního poměru neměl být problém. Dokonce se zde (pokud nástup na druhou PPM bude vycházet na období do čtyř let věku předchozího dítěte) použije zvláštní pravidlo, podle kterého se zkoumá, jaký je "aktuální" vyměřovací základ pro výpočet dávky a jaký základ byl použit u předchozí PPM. Použije se pak ten základ, který je pro pojištěnku výhodnější.
Možnost volby varianty rodičovského příspěvku je závislá na tom, v jaké výši bude přiznána PPM. Samotné pobírání PPM dává možnost zvolit tříletou variantu, ale u dvouleté by bylo třeba, aby nová PPM na den vycházela alespoň na 380 Kč. To může být v současnosti problém, jelikož od 1.1.2010 se při stejném vyměřovacím základě přizná nižší dávka (na druhou stranu dost možná dojde v blízké době k opětovnému zvýšení - viz současné dění v Parlamentu).
Pro přiznání dávek se tedy není nutné vracet na nějakou dobu do zaměstnání.
Pokud jde o povinnost držet pracovní pozici "další tři roky", tak zaměstnavatel bude mít stejné práva a povinnosti bez ohledu na to, zda se vrátíte po skončení této rodičovské dovolené, nebo až po té následující. Je ovšem třeba upozornit, že ani teď a ani po případné další rodičovské dovolené Vás zaměstnavatel nemusí dát na stejnou pozici. Z hlediska zákona je v případě návratu z rodičovské dovolené (nezaměňujme s návratem z mateřské dovolené) plně postačující, pakliže Vás dá na jinou pozici, pokud tato pozice odpovídá uzavřené pracovní smlouvě (hodně zde záleží na tom, jak konkrétní je pracovní smlouva).
V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.