Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
návrh na rozvázání prac. poměru v pracovní neschopnosti
Otázka
Dobrý den, dcera je v pracovní neschopnosti a zaměstnavatel ji nařídil přijít do práce na inventuru. Tam ji nutil podepsat rozvázání pracovního poměru dohodou s termínem druhý den. Jelikož pracovní neschponost trvá tak to nepodepsala. Pracovní smlouvu má na dobu neurčitou a nic neporušila. Jak se má zachovat po ukončení neschponosti? Děkuji za odpověď.
Odpověď
Dobrý den, po skončení pracovní neschopnosti by se měla dcera vrátit do zaměstnání a zaměstnavatel by ji měl přidělovat práci podle pracovní smlouvy. Pokud nepřiděluje práci, je na místě písemně zaměstnavatele o toto požádat popř. mu sdělit, že očekává, že jí bude poskytovat náhradu mzdy pro překážky v práci na straně zaměstnatele.
Je-li pravděpodobné, že jí bude opět nabízet ukončení pracovního poměru dohodou, je na dceři zda a za jakých podmínek na dohodu přistoupí (dohodou lze ukončit pracovní poměr i v době pracovní neschopnosti). K podepsání dohody ji nemůže zaměstnavatel donutit. Nepřistoupí-li dcera na dohodu o ukončení pracovního poměru, může s ní zaměstnavatel ukončit pracovní poměr jen výpovědí. Zaměstnavatel má zákonem vymezené důvody, ze kterých může pracovní poměr ukončit. Pracovní poměr v tomto případě skončí uplynutím dvouměsíční výpovědní lhůty, jež počíná běžet od následujícího měsíce.
Zákon přiznává zaměstnanci nárok na odstupné při výpovědi z tzv. organizačních důvodů (rušení, přemístění, nadbytečnost - § 52 písm. a)-c)) a v případě „zdravotních důvodů“ způsobených nemocí z povolání nebo pracovním úrazem. Nárok na odstupné je upraven v § 67 zákoníku práce. Nárok na odstupné náleží také v případě, pokud bude ukončen pracovní poměr dohodou z výše zmíněných organizačních či „zdravotních důvodů“ (důvod tedy musí být v dohodě uveden), a to i tehdy, není-li nárok na odstupné výslovně v dohodě sjednán.
Pakliže sama dcera nestojí o pokračování pracovního poměru, může podat výpověď či nabídnout zaměstnvateli uzavření dohody o ukončení pracovního poměru. V případě výpovědi podané zaměstnancem nenáleží odstupné. S pozdravem Květa Kudová, Občanská poradna o.s. Společnou cestou