Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
výpověd nebo neplacené volno
Otázka
Dobrý den, potřebovala bych poradit, v 03/2010 mi končí rodič. dovolená (měla jsem ji na 3 roky). Když jsem se byla domluvit se zaměstnavatelem na nástup do zaměstnání tak mi bylo zděleno,že pro mě nemají práci a tak mi nabídli abych si buď písemně zažádala o neplacené volno do 4 let věku dítěte nebo výpověď ze strany zaměstnavatele s trojnásobkem platu. Můžou mi v neplaceném volnu dát výpověď bez nároku na odstupné?Anebo kdybych v neplaceném volnu otěhotněla můžu u zaměstnavatele uplatnit neschopnost? A ještě bych potřebovala poradit ohledně výpovědi od zaměstnavatele:Jestli mám nárok na dvou měsíční výpovědní lhůtu? Jak mám docílit, aby mi byla vyplacena i 2 měsíční výpovědní lhůta?Zatím moc děkuji za radu.
Odpověď
Dobrý den, během neplaceného volna Vám může kdykoliv dát výpověď ze zákonem uvedených důvodů. Pakliže půjde o důvod, z kterého plyne nárok na odstupné, odstupné Vám bude náležet. Budete-li však již těhotná, mohou pracovní poměr ukončit jen z důvodů rušení či přemístění zaměstnavatele či jeho části popř. o důvody, ze kterých může zaměstnavatel okamžitě zrušit pracovní poměr.
V době čerpání neplaceného volna nelze pobírat nemocenskou, tato bude náležet nejdříve po ukončení neplaceného volna. Oproti tomu nárok na peněžitou pomoc v mateřství může vzniknout i v době neplaceného volna.
Občas se zaměňují pojmy výpověď a dohoda. Pakliže Vám dá zaměstnatel výpověď (tedy nedojde k dohodě mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem o ukončení pracovního poměru), skončí ze zákona pracovní poměr uplynutím dvouměsíční výpovědní lhůty, jež počíná běžet od měsíce následující po měsíci, v němž byla výpověď doručena druhé straně. Během této doby musí zaměstnatel přidělovat práci a poskytovat za ni mzdu nebo nebude přidělovat danou práci (překážka na straně zaměstnavatele – nemá pro zaměstnance sjednanou práci) a bude poskytovat náhradu mzdy. Oproti tomu dohodou lze pracovní poměr ukončit k jakémukoli datu a nárok na odstupné bude buď sjednán v dohodě, nebo jako důvod ukončení pracovního poměru bude uveden některý z důvodů, kdy zákon přiznává nárok na odstupné. S pozdravem Květa Kudová, Občanská poradna o.s. Společnou cestou