Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Obcasna vypomoc
Otázka
Dobry den,prosim o radu.Pracuji jako zdr.sestra ve fakultni nemocnici,nyni jsem na rodicovske dovolene.Se zamestnavatelem mam smlouvu na dobu neurcitou.RD mi konci 07/2011. Chtela jsem nastoupit na "obcasnou vypomoc", ale bylo me to zamitnuto, ze to ze zakona nelze, pouze ukoncit puvodni smlouvu a sepsat jinou(napr.0,25uvazek),samozrejme bez jakychkoliv vyhod. Bohuzel jsem to nestihla do unora, to pry jeste slo. Dekuji za odpoved.
Odpověď
Dobrý den,
při čerpání rodičovského příspěvku si lze neomezeně přivydělat, vyloučeno není ani to, abyste tento příspěvek čerpala bez čerpání rodičovské dovolené.
Pakliže rodičovskou dovolenou čerpáte, máte v zásadě dvě možnosti - buď se dohodnete na ukončení rodičovské dovolené s tím, že se Váš pracovní poměr na časově omezenou dobu změní (takže např. uzavřete dodatek k pracovní smlouvě, že se Váš úvazek do 7/2011 snižuje na 0,25), nebo uzavřete se zaměstnavatelem nový pracovně právní vztah (pracovní smlouva, dohoda o provedení práce, dohoda o pracovní činnosti) na dobu určitou. V obou případech záleží na dohodě a pokud zaměstnavatel nebude chtít, tak ho nelze donutit ani k jedné variantě.
Pokud jde o zákonné překážky, tak je nesmysl, že by se musela ukončit předchozí pracovní smlouva. U první varianty by totiž šlo o práci na základě původní (pouze dočasně pozměněné) smlouvy. Problém je pouze u druhé varianty, jelikož zde narážíme na ustanovení § 13 odst. 4 zákoníku práce, podle kterého nemůže zaměstnanec v dalším pracovním poměru nebo na základě dohod vykonávat u téhož zaměstnavatele stejný druh práce. Je-li tedy původní pracovní poměr sjednán na druh práce "zdravotní sestra", musela by práce být v dohodě či v druhém pracovním poměru jinak druhově vymezena. Sice by bylo možné diskutovat, zda dotčené ustanovení nemůže být vykládáno tím způsobem, že se nevztahuje na dobu čerpání rodičovské dovolené (prioritně jde totiž o ustanovení proti obcházení limitů pracovní doby), ale je pochopitelné, že se zaměstnavatel nechce dostat do situace, kdy by musel spoléhat na způsob výkladu, který v současnosti nemá (pokud je mi známo) oporu v soudní praxi.
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.