Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Jak dlouho mi zaměstnavatel může prodlužovat smlouvu na dobu určitou-mateřská
Otázka
Dobrý den,
v únoru 2008 jsem nastoupila do zaměstnání na dobu určitou za paní, která byla na mateřské dovolené. Když se paní z mateřské vrátila v únoru 2009, měla jsem slíbenou smlouvu na dobu neurčitou na jinou pozici. Místo toho jsem až ke konci února dostala další smlouvu na dobu určitou na 6 měsíců a na jinou pozici. Po jejím vypršení jsem přešla na jinou pozici a opět dostala smlouvu na dobu určitou na 1 rok, tedy do konce července 2010. Teď zaměstnavatel chce tuto smlouvu prodloužit o 4 měsíce, tedy do konce listopadu 2010 a jako vždy slibuje, že potom dostanu smlouvu na dobu neurčitou. Mám na výběr buď podepsat nebo odejít. Chtěla bych vědět, zda je tento postup v pořádku.
V příštím roce bych chtěla otěhotnět, ale nevím, jak se potom počítá rodičovská a mateřská. Nyní vzhledem k častým služebním cestám mám dobrý plat a chtěla bych si spočítat, co se vyplatí víc, jestli setrvat v tomto zaměstnání i za předpokladu, že mi v listopadu pracovní poměr skončí, nebo se pokusit najít jinou práci, byť s nižším platem, ale na dobu neurčitou.
Předem děkuji za vaši odpověď, s pozdravem
Odpověď
Dobrý den, zaměstnavatel může řetězit pracovní poměry na dobu určitou. Podle zákoníku práce nesmí pracovní poměr na dobu určitou mezi týmiž účastníky přesáhnout dva roky. Přičemž se nepřihlíží k pracovnímu poměru na dobu určitou, jestliže od jeho skončení uplynulo alespoň 6 měsíců. Pakliže sjedná pracovní poměr na dobu delší než dva roky, může zaměstnanec před uplynutím této doby zaměstnavateli písemně oznámit, že trvá na tom, aby ho dále zaměstnával, platí, že se jedná o pracovní poměr na dobu neurčitou. Výše uvedené se nevztahuje na situace, kdy podle zvláštního právního předpisu nebo kdy zvláštní právní předpis stanoví pracovní poměr na dobu určitou jako podmínku pro vznik dalších práv (napař. starobní důchodci mohli vykonávat pracní činnost jen na dobu určitou – 1 rok), z důvodu náhrady dočasně nepřítomného zaměstnance na dobu překážek v práci na straně zaměstnance. Dále také v případě, jsou-li dány vážné provozní důvody na straně zaměstnavatele nebo důvody spočívající ve zvláštní povaze práce, kterou má zaměstnanec vykonávat, a to za podmínky, že v písemné dohodě zaměstnavatele s odborovou organizací budou tyto důvody blíže vymezeny. Písemnou dohodu s odborovou organizací je možné nahradit vnitřním předpisem jen v případě, že u zaměstnavatele nepůsobí odborová organizace.
Podle našeho názoru nelze přihlížet k pracovnímu poměru na dobu určitou sjednaný na dobu rodičovské dovolené jiné zaměstnankyně. Tedy zaměstnavatel ještě nepřekročil dobu dvou let. Může tedy opět sjednat pracovní poměr na dobu určitou. V případě, že by „přešvihl“ dva roky, můžete zaměstnavateli zaslat oznámení dle prvního odstavce.
Pokud jde o nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM), je třeba splnit dvě podmínky. První je trvání nemocenského pojištění (typicky pracovní poměr, dohoda o pracovní činnosti) v období nástupu na PPM (v období od 8. do 6. týdne před porodem) popř. plynutí ochranné lhůty po skončení pojištění. Pakliže skončí pracovní poměr v době těhotenství, je ochranná lhůta 180 dní. Pakliže v době skončení pracovního poměru nebudete těhotná, činí ochranná lhůta 7 dní. Druhá podmínka je získání alespoň 270 dní nemocenského pojištění v období dvou let před porodem (lze započítat i předchozí pracovní poměry). Pakliže tedy by skončil jeden pracovní poměr a nenastoupila byste do nového zaměstnání, může se stát, že Vám nevznikne nárok na PPM. Výše peněžité pomoci se počítá z hrubého příjmu v současném zaměstnání (k předchozím se nepřihlíží).
Rodičovský příspěvek se poskytuje ve třech variantách, je tedy otázkou, jakou variantu si zvolíte (za předpokladu, že splníte podmínky pro její volbu). Pakliže byste neměla nárok na PPM, budete automaticky pobírat rodičovský příspěvek ve 4leté variantě. Ledaže by o rodičovský příspěvek zažádal otec, pakliže je nemocensky pojištěn a může čerpat PPM. Více informací o rodičovském příspěvku naleznete na http://www.mpsv.cz/cs/2. V případě potřeby svůj dotaz S pozdravem Květa Kudová, Občanská poradna o.s. Společnou cestou