Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Těhotenství a skončení pracovního poměru na dobu určitou
Otázka
Dobrý den, pracuji ve škole,a v červnu mi končí pracovní poměr na dobu určitou. Na mateřskou dovolenou bych měla nastoupit v polovině září. Může mi zaměstnavatel neprodloužit z důvodu těhotenství smlouvu? Děkuji.
Odpověď
Dobrý den, pracovní poměr na dobu určitou končí uplynutím doby, na kterou byl sjednán. Je zcela na zaměstnavateli, jestli Vám nabídne prodloužení pracovního poměru či nikoliv. Nemusí uvádět důvody svého rozhodnutí. Asi bychom obtížně prokazovali, že jde o diskriminaci (neprodloužení z důvodu těhotenství).
Dovolím si upozornit na případy, kdy dochází ze zákona ke změně pracovního poměru na dobu určitou v pracovní poměr na dobu neurčitou. Pracovní poměr na dobu určitou lze uzavřít mezi týmiž účastníky celkem na dobu dvou let (není podstatné, zda jde o jeden pracovní poměr, nebo řetězení několika pracovních poměrů). K předchozím pracovním poměrům se nepřihlíží, pokud od skončení posledního pracovního poměru uplynulo alespoň 6 měsíců. Pakliže zaměstnavatel sjedná pracovní poměr na dobu určitou přesahující dva roky, může zaměstnanec před sjednané doby zaměstnavateli oznámit, že trvá na tom, aby jej dále zaměstnával. V takovém případě platí, že se jedná o pracovní smlouvu na dobu neurčitou.
Je třeba také upozornit, že výše zmíněné neplatí v případě, že jde o pracovní poměr na dobu určitou z důvodu náhrady dočasně nepřítomného zaměstnance na dobu překážek v práci na straně zaměstnance (dlouhodobá pracovní neschopnost, záskok za rodičovskou dovolenou) a také jsou-li dány vážné provozní důvody na straně zaměstnavatele nebo důvody spočívající ve zvláštní povaze práce, kterou má zaměstnanec vykonávat. Za těchto okolností lze sjednat pracovní poměr na dobu určitou přesahující dva roky a zaměstnanec nemá možnost oznámením docílit změny na pracovní poměr na dobu neurčitou. V případě potřeby dotaz upřesněte či doplňte. S pozdravem Květa Kudová, Občanská poradna o.s. Společnou cestou