Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
podpora v nezamestnanosti
Otázka
Dobrý den mam problém s výši me podpory,průmerny plat za čtvrtleti je 26450kč čistého,poslední 3 mzdy děleno 3,ale u bývalého zaměstnavatele jsem dostal potvrzeni jen na 9300kč čistého,s oduvodnením že zbytek byli nezdanitelné nahrady,ktere se tam nezapočitavají,nestačilo by na UP ukazat vyplatní pasky?čeho se bývali zamestnavatel boji?dekuji
Odpověď
Dobrý den, podpora v nezaměstnanosti se počítá z průměrného čistého měsíčního výdělku v posledním ukončeném zaměstnání (pokud ovšem založilo účast na důchodovém pojištění). Průměrný výdělek se nepočítá tak, že se mzdy za předchozí čtvrtletí sečtou a vydělí třemi. Výpočet je trochu složitější.
Nejprve se vypočítá průměrný hodinový výdělek, a to tak, že hrubou mzdu v rozhodném období (předchozí kalendářní čtvrtletí) vydělíme odpracovanou dobou v tomto období (mzdy/počet odpracovaných hodin). Do vypočtu se zahrnují jen prostředky za práci (nikoliv náhrada mzdy, cestovní náhrady, příspěvek na dovolenou, Vánoční příspěvek, příspěvky vyplácené k životnímu jubileu, odměna za pracovní pohotovost atd.) a odpracovaná doba (nikoliv dob pracovní neschopnosti, dovolené apod.). Z tohoto průměrného hodinového výdělku zjistíme průměrný měsíční hrubý výdělek podle následujícího vzorce:
PMV = PHV x (TPD x 4,348) TPD = stanovená týdenní pracovní doba kratší týdenní pracovní doba zaměstnance.
Z průměrného hrubého měsíčního výdělku získáme čistý průměrný měsíční výdělek odečtením pojistného na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti, pojistného na všeobecné zdravotní pojištění a zálohy na daň z příjmu fyzických osob ze závislé činnosti, vypočtených podle podmínek a sazeb platných pro zaměstnance v měsíci, v němž se průměrný měsíční čistý výdělek zjišťuje.
Pakliže přesto je zaměstnavatelem potvrzení průměrný čistý výdělek nesprávný, můžete po zaměstnavateli požadovat, aby provedl přepočítání průměrného výdělku (lze „pohrozit inspektorátem práce, který může udělit pokutu za porušování zákoníku práce, nebo soudem) nebo se snažit prokázat úřadu práce, že Váš průměrný výdělek je vyšší (doložením výplatních pásek). S pozdravem Květa Kudová, Občanská poradna o.s. Společnou cestou