Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Rozhodování
Otázka
Nejdříve chci poděkovat paní Kudové za odpověď na můj dotaz ze dne 28.1.2O10 ohledně návratu do zaměstnání po 3 letech věku dítěte.Situace se ale od ledna změnila a já bych potřebovala poradit.Synovi budou 7.9.2010 tři roky.Potom co mi paní ředitelka v lednu sdělila,že si mám hledat nové zaměstnání,protože mi dá ještě na rodičovské dovolené výpověď pro nadbytečnost,mě nyní kontaktovala s tím,že jí její právníci navrhli 4 způsoby řešení mé situace a já si mám jeden z nich vybrat: 1.Výpověď mi chce dát 7.9.2010 a já mám hned nastoupit do školního klubu jako vychovatelka po dobu výpovědní lhůty s tím,že místo 12 platové třídy(učitelka) budu v 9 platové třídě(vychovatelka) a po skončení výpovědní doby dostanu 3měsíční odstupné,počítané z platu vychovatelky.V pracovní smlouvě mám uvedeno-smlouva na dobu neurčitou,učitelka na plný úvazek. 2.Výpověď dohodou-hned k 7.9.2010,bez nástupu do školního klubu,3měsíční odstupné(místo nadbytečnosti důvodem nevhodná aprobace a já mám být ráda,že budu mít 3 měsíční odstupné,protože z tohoto důvodu nemusí prý vyplatit nic).Nadbytečné podle ní nejsem,mám nevhodnou aprobaci. 3.Pokud nenastoupím 7.9.2010 do školního klubu-okamžitá výpověď pro porušení pracovních povinností-bez odstupného. 4.Dne 7.9.2010 nastoupím do školního klubu a místo učitelky budu vykonávat práci vychovatelky.(Z 12 platové třídy do 9 platové třídy). Nevím,jak postupovat.Nejsem právník a ona se ohání tím,že to má všechno navrženo právníky a že je to v souladu s platnými zákony.Rozhodnout se mám do 10.6.2010.Moc děkuji za pomoc a odpověď,protože si vážně nevím rady.
Odpověď
Dobrý den, pokud jsem to v minulé odpovědi nezmiňovala, výpověď připadá v úvahu až po skočení rodičovské dovolené. Výjimkou je výpověď daná z důvodu rušení či přemístění zaměstnavatele nebo jeho části, tu lze dát již za trvání rodičovské dovolené. Není se vyjádřím k jednotlivým variantám. ad 1. Zde by mohlo být vše v pořádku nebýt převedení na jinou práci. Pokud se mi podařilo zjistit (zákon o pedagogických pracovnících), pak se rozlišuje učitel a vychovatel. Máte-li v pracovní smlouvě uvedeno, že jste učitel, musí Vám přidělovat tuto práci. Na práci vychovatele Vás může zaměstnavatel převést jen s Vaším souhlasem. Nebudete-li souhlasit, pak zbývají paní ředitelce dvě možnosti – bude Vám přidělovat práci učitele nebo Vás nechá s náhradou mzdy doma (překážka v práci na straně zaměstnavatele).
ad 2. Je na Vás, zda přistoupíte na nabízenou dohodu. Již v minulé odpovědi jsem zmiňovala vliv trvání pracovního poměru po rodičovské dovolená na výši podpory v nezaměstnanosti. Ohledně aprobace je těžké se vyjádřit, pokud neznám bližší informace. Lze si představit, že skutečně nejde o nadbytečnost, jelikož výkon daného druhu práce předpokládá určitou výši vzdělání, kterou Vy nemáte. Pak je možné dát výpověď bez nároku na odstupné (§ 52 písm. f zákoníku práce). Pakliže jste ale byla přijímána jako učitel dějepis-zeměpis, nejedná se o nevhodnou aprobaci v situaci, kdy nyní ředitelka potřebuje osobu s aprobací dějepis-český jazyk. Lze se tedy dotázat, v čem spočívá nevhodnost aprobace.
ad 3. Toto souvisí s informacemi k otázce 1. Pokud předpokládám, že školním klubem rozumíme družinu, kde působí vychovatelka, nejde o druh práce sjednaný v pracovní smlouvě a nemůže se jednat o porušení povinností. Zde bych zaměstnavatele písemně vyzvala, aby přiděloval práci podle pracovní smlouvy, že jste připravena k jejímu výkonu. Pakliže by doručil okamžité zrušení pracovního poměru, přichází v úvahu několik postupů. Ihned zaměstnateli oznámíte, že trváte na pokračování pracovního poměru a obrátíte se k soudu o neplatnost výpovědi. Tímto se má za to, že pracovní poměr trvá (nerozhodne-li soud jinak). Zaměstnavatel Vám buď přiděluje práci nebo poskytuje náhradu mzdy/platu. Pakliže nemáte zájem na pokračování pracovního poměru, můžete jen podat k soudu žalobu na neplatnost okamžitého zrušení. V tomto případě, se bude mít za to, že pracovní poměr skončil dohodou v den, kdy měl podle zrušení pracovní poměr skončit a zaměstnanci náleží náhrada mzdy či platu vy výši průměrného výdělku za dobu výpovědní lhůty.
ad 4. Vyjdu-li z toho, že máte podle pracovní smlouvy vykonávat práci učitelky, je na Vás, zda přistoupíte na změnu druhu vykonávané práce (se snížením platu).
Nic Vám nebrání zaměstnavateli navrhnout vlastní řešení, podle toho, co Vám vyhovuje. Snad Vám uvedené informace pomohou při rozhodování. V případě potřeby svůj dotaz upřesněte či doplňte. Jen upozorňuji, že na internetové dotazy odpovídáme v pořadí, v jakém dorazí, nejdéle ve lhůtě 14 dní. Pakliže půjde o naléhavou věc, lze doporučit telefonickou či osobní konzultaci. S pozdravem Květa Kudová, Občanská poradna o.s. Společnou cestou