Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Pracovní doba
Otázka
Může mám zaměstnavatel bez našeho souhlasu změnit pracovní dobu z třísměnného provozu(kdy máme víkendy volné) na nepřetržitý provoz?(Kde budeme pracovat 12 hodinové směny včetné sobot a nedělí)
Odpověď
Dobrý den, rozvržení pracovní doby svěřuje zákoník práce zaměstnavateli. Při rozvržení pracovní doby je povinen přihlédnout k, aby nebylo rozvržení v rozporu s hlediska bezpečné a zdraví neohrožující práce. Zaměstnavateli je dána možnost, aby rozvrh pracovní dobu s ohledem na úspěšné plnění pracovních úkolů a účelnou organizaci práce.
Pakliže nemáte stanoveno v pracovní smlouvě, jaká bude pracovní doba (údaje uvedené v pracovní smlouvě lze měnit jen se souhlasem zaměstnance), může zaměstnavatel zvolit jiné rozvržení pracovní doby bez souhlasu zaměstnance.
Je možné zkusit požádat o změnu pracovní doby. Požádá-li o změnu pracovní doby (kratší pracovní doba, jiný směnný provoz) zaměstnankyně nebo zaměstnanec pečující o dítě mladší než 15 let, těhotná zaměstnankyně nebo zaměstnanec, který prokáže, že převážně sám dlouhodobě pečuje o osobu, která se považuje za osobu závislou na pomoci jiné fyzické osoby ve stupni II, ve stupni III nebo stupni IV, je zaměstnavatel povinen vyhovět žádosti, nebrání-li tomu vážné provozní důvody. S pozdravem Květa Kudová, Občanská poradna o.s. Společnou cestou