Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Přivýdělek při RD
Otázka
Dobrý den.Jsem na rodičovské dovolené.Dceři je 18 měsíců.Požádala jsem zaměstnavatele,zda bych se mohla vrátit na částečný úvazek.Za 3 měsíce,mi skončí vyplácení částky 7600 a dále budu pobírat jen 3800,do 4 let věku dítěte.Proto bych návrat uvítala.Zaměstnavatel však tzv.dělá mrtvého brouka a zřejmě nemá zájem.Pouze mi sdělil,že po skončení RD mě rádi uvítají.Před nástupem na MD jsem byla doma s první dcerou a na částečný úvazek jsem již pracovala.Tehdy to problém nebyl.Je to jeho povinnost mi vyhovět,nebo jde o domluvu?O dceru by se staral manžel.A druhá otázka.Jsem u zaměstnavatele již od r.1995 a mám smlouvu na dobu neurčitou.Může se firma snažit,mi smlouvu změnit na dobu určitou?Třeba aby měli důvod se mnou ukončit prac.poměr?A jak se v takovém případě správně zachovat?Děkuji vám moc za odpověď.
Odpověď
Dobrý den, pakliže jste požádala o čerpání rodičovské dovolené do 3 let dítěte, je na zaměstnavateli, zda Vám umožní dřívější nástup, ať na plný či částečný úvazek. Pakliže Vám neumožní zaměstnavatel návrat, lze uvažovat o jiné výdělečné činnosti.
Zaměstnavatel nemůže jednostranně změnit pracovní poměr na dobu neurčitou v pracovní poměr na dobu určitou. S takovou změnou pracovní smlouvy byste musela souhlasit. Kdyby k něčemu takovému přistoupil, lze doporučit podat podnět na inspektorát práce, který dohlíží na dodržování zákoníku práce a za jeho porušování může udělit pokutu. Také lze uvažovat o žalobě k soudu.
Není vyloučeno, že zaměstnavatel má v úmyslu s Vámi pracovní poměr ukončit. Pracovní poměr lze ukončit dohodou či výpovědí. U dohody závisí na tom, jaké podmínky ukončení pracovního poměru si strany dohodnou. Co se týče výpovědi, má zaměstnatel zákonem stanovené výpovědní důvody (§ 52 zákoníku práce). Na základě některých výpovědních důvodů náleží odstupné (§ 67 zákoníku práce). Bude-li podána výpověď, končí pracovní poměr uplynutím dvouměsíční výpovědní doby, která běží od následujícího měsíce po jejím doručení druhé straně. S pozdravem Květa Kuodvá, Občanská poradna o.s. Společnou cestou