Nástup do zaměstnání po skončení RD

Dotaz ze dne 29. 6. 2010 13:11.

Otázka

Dobrý den, 15.8.2010 bych měla nastoupit do zpět do zaměstnání po RD, ale již před několika měsíci,když jsem mluvila za zaměstnavatelem mi řekl,že pro mě zřejmě nebude mít práci a že mě vyrozumí. Do dnešního dne tedy 29.6.2010 se ale tak nestalo a já nevím jestli musí dát výpověď 2 měsíce předem nebo ne a jaké mám vůbec v takovém případě nároky.

Odpověď

Dobrý den,

dávat si sama výpověď by bylo pouze na místě, pokud byste nechtěla po skončení RD pracovat - např. v situaci, kdy víte, že nebudete mí pro dítě hlídání a není se možné se zaměstnavatelem dohodnout na neplaceném volnu. Ani v takovém případě by nicméně již nyní nebylo možné dosáhnout toho, aby Váš pracovní poměr skončil k 15.8.2010. Výpovědní lhůta se počítá vždy až od začátku následujícího měsíce a pakliže nebyla platně sjednána lhůta delší, je dle zákoníku práce dvouměsíční. To v praxi znamená, že výpověď doručená zaměstnavateli v průběhu července by stejně znamenala rozvázání pracovního poměru až k 30.9.2010. V dané situaci by zřejmě zaměstnavatel velice rád přistoupil na rozvázání pracovního poměru dohodou (v případě dohody lze rozvázat pracovní poměr k libovolnému datu), ale opět je na místě uvážit, zda-li je takováto iniciativa ve Vašem zájmu.

Pracovní smlouva zavazuje jak zaměstnance tak zaměstnavatele. To mimo jiné znamená, že zaměstnavatel je povinnen přidělovat sjednanou práci zaměstnanci a pakliže toho není schopen, jde o tzv. překážku v práci na straně zaměstnavatele. Lidově řečeno je na zaměstnavateli, aby Vám přiděloval práci podle smlouvy a pakliže toho není schopen, je to "jeho problém". Pakliže zaměstnanec nepracuje, jelikož pro něj zaměstnavatel nemá práci, má nárok na náhradu mzdy (ve výši průměrného výdělku, jen ve zvláštních případech lze náhradu snížit až na 60 % průměrného výdělku). Z Vašeho pohladu tudíž můžete zaslat zaměstnavateli dopis (doporučeně či s dodejkou), ve které shrnete, že Vám končí RD a tudíž byste měla k 15.8.2010 nastoupit zpět k výkonu práce a proto žádáte o sdělení, kdy a kam máte k výkonu práce nastoupit (nepředpokládám, že by Vaše pracovní smlouva byla zcela konkrétní co do místa výkonu práce a rozvrhu směn) s tím, že v případě neobdržení odpovědi se dostavíte do zaměstnání tak, jak bylo u zaměstnavatele nastaveno před nástupem na MD.

Dojde-li k takové situaci a budete muset jít do zaměstnání (jelikož nebudete mít písemně potvrzené, že do práce skutečně chodit nemusíte) a zaměstnavatel Vám oznámí, že pro Vás nemá práci, je třeba buď získat takovéto prohlášení písemně, nebo obratem zaměstnavatele písemně informovat (opět doporučeně či s dodejkou), že jste se dne 15.8.2010 dostavila po skončení RD do zaměstnání, kde Vám bylo ústně sděleno, že pro Vás nemají práci a že máte jít domů. Vzhledem k této skutečnosti tudíž čekáte na sdělení zaměstnavatele, kdy a kam (v mezích pracovní smlouvy) se máte dostavit k výkonu sjednané práce a po dobu nepřidělování práce očekáváte řádné vyplácení zákonných náhrad mzdy.

Pakliže zaměstnavatel nemá pro zaměstnance práci, je na něm, aby situaci řešil, pakliže nechce ve výše uvedeném duchu platit náhrady mzdy. Zaměstnavatel je oprávněn zaměstnanci dát výpověď mimo jiné z důvodu rušení či stěhování zaměstnavatele nebo jeho dotčené části i z jiných tzv. organizačních důvodů (typicky tzv. "nadbytečnost"). I v této situaci musí nicméně počítat s výpovědní dobou a s tím, že mimo rušení a stěhování musí s výpovědí počkat na Váš návrat z rodičovské dovolené. Jde-li v dnaém případě o "obyčejnou" nadbytečnost, musí zaměstnavatel počkat na Váš návrat a počítat s tím, že u výpovědi doručené v srpnu uplyne zákonná výpovědní doba až k 31.10.2010. Do tohoto data Vám pak bude muset buď přidělovat sjednanou práci, nebo Vám vyplácet náhradu mzdy. Navíc při výpovědi z výše uvedených důvodů musí vyplatit odstupné v rozsahu minimálně trojnásobku průměrného výdělku.

Pro zaměstnavatele tudíž může být zajimavé zkusit Vám navrhnout skončení pracovního poměru dohodou (i kdyby Vám měl vyplatit odstupné ve výši pětinásobku průměrného výdělku, tak v dané situaci stále ušetří na pojistném). Je samozřejmě zcela na Vás zda a na jakou dohodu budete ochotna přistoupit. Zvlášť upozornit je třeba na to, že u dohody platí to co je v dohodě (nelze spoléhat na vedlejší ústní sliby) a rovněž na způsob, jakým se v současnosti počítá podpora v nezaměstnanosti. Ve stručnosti jde o to, že podle zákona se v současnosti "řádná" podpora v nezaměstnanosti vyplácí v případě, pokud má žadatel v posledních třech letech alespoň 12 měsíců výdělečnou činností získané doby důchodového pojištění (doba RD, kdy nepracujete se tudíž nepočítá), či mu vznikla nová doba pojištění mezi skončením rodičovské dovolené a registrací na úřadu práce. Jde o to, že v případě dohody je pro Vás výhodnější, pakliže nenecháte skončit pracovní poměr současně s RD, ale dohodnete se na tom, že se ještě na pár dní se vrátíte do zaměstnání. Je nicméně třeba upozornit, že výkladová praxe úřadů práce zde není jednotná. Lze se tudíž doporučit zeptat, jak k této problematice přistupuje a pokud to bude možné a rozumné, podřídit se "místní" variantě výkladu. Bude-li úřad práce zastávat některý z absurdních a prakticky nesplnitelných požadavků (v praxi se setkáváme i s poněkud "zvláštním" výkladem typu požadavku, aby maminka po skončení RD nastoupila zpět do zaměstnání na celých 12 měsíců, či dokonce s tím, že by měla se zaměstnavatelem ukončit stávající pracovní smlouvu a uzavřít pracovní smlouvu jinou), nezbývá v praxi jiná možnost, než se proti výši přiznané podpory odvolat.

S pozdravem,

Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.

Souhlasím se vším