výpověd dohodou a nový majitel

Dotaz ze dne 1. 7. 2010 15:36.

Otázka

Dobrý den,jsem zaměstnanec na dobu neurčitou.Současný majitel se rozhodl náš obchod pronajmout jiné firmě a tudíž s námi chce rozvázat pracovní poměr dohodou.My však víme,že od nových majitelů dostaneme pracovní smlouvu na dobu určitou a následně,některé z nás, ve zkušební době výpověd z důvodu nadbytku zaměstnanců.Lze se takovému postupu nějak bránit?Např.nepodepsání výpovědi?Prý nemáme nárok ani na odstupné.Velice děkuji za odpověd

Odpověď

Dobrý den, v první řade je třeba odlišit dvě situace. Může dojít k ukončení činnosti zaměstnavatele nebo k převodu činnosti zaměstnavatele nebo části činnosti zaměstnavatele. V prvním případě je na současném zaměstnavateli, aby řešil, že nemá pro své zaměstnance práci podle pracovní smlouvy tj. že s nimi ukončí pracovní poměr dohodou nebo výpovědí. Pakliže jde o výpověď z důvodu rušení zaměstnavatele či jeho části, náleží zaměstnanci odstupné ve výši alespoň trojnásobku průměrného výdělku. Stejné odstupné zaměstnanci náleží, pakliže je ukončen pracovní poměr dohodou z týchž důvodů. Nebude-li v dohodě uveden tento důvod ukončení nebo přiznáno odstupné, nemá na odstupné zaměstnanec nárok.

Zaměstnance se může rozhodnout, zda přistoupí na nabízenou dohodu o ukončení pracovního poměru, nikoliv zda souhlasí s výpovědí. Výpověď je jednostranný právní úkon a pracovní poměr skončí uplynutím dvou měsíční výpovědní lhůty, která počíná běžet od následujícího měsíce po doručení.

V druhém případě dochází k převedení práv a povinností z pracovněprávních vztahů na nového zaměstnavatele. Pro zaměstnance tento krok neznamená žádnou změnu. Nadále je platná jeho dosavadní pracovní smlouva i ostatní vnitřní předpisy původního zaměstnavatele (tyto může nový zaměstnavatel kdykoliv změnit s platností do budoucna nikoliv zpětnou platností). Nový zaměstnavatel vstupuje na místo dosavadního zaměstnavatele. Nový zaměstnavatel může se zaměstnancem ukončit pracovní poměr jen způsoby uvedenými v zákoně (výpověď ze zákonem vyjmenovaných důvodů - §52 zákoníku práce, dohoda - §49, okamžité zrušení pracovního poměru - §55).

Nelze vyloučit, že u části zaměstnanců dojde k převedení k novému zaměstnavateli a se zbytkem současný zaměstnavatel ukončí pracovní poměr. Pokud jde o ukončení činnosti současného zaměstnavatele a nedochází k převodu zaměstnanců, je zcela na dalším zaměstnavateli, zda-li uzavře s některými či se všemi zaměstnanci bývalého zaměstnavatele pracovní poměr (na dobu určitou či neurčitou, se sjednáním zkušební doby nebo bez zkušební doby).

Lze doporučit požádat (písemně doporučeně či s dodejnou) zaměstnavatele o sdělení informací (zaměstnavatel má povinnost informovat zaměstnance o převodu práv a povinností z pracovně právních vztazích). V případě potřeby dotaz upřesněte či doplňte. S pozdravem Květa Kudová, Občanská poradna o.s. Společnou cestou

Souhlasím se vším