Ukončení RD a rozvázání pracovního poměru

Dotaz ze dne 9. 7. 2010 22:27.

Otázka

Dobrý den, ráda bych se informovala na způsob rozvázání pracovního poměru po skončení mé RD. U svého zaměstnavatele mám zažádáno o čerpání RD do 3.září 2012 (mému dítěti bude 2,5 roku a nastoupí do školky), toho dne bych měla nastoupit do pracovního poměru. Mé pracovní místo však bylo zrušeno a předpokládám, že zaměstnavatel se mnou bude chtít rozvázat pracovní poměr. Pokud k rozvázání PP dojde výpovědí, začne běžet 2 měsíční výpovědní lhůta 3.9.2012 a po dobu 2 měsíců budu dostávat náhradu mzdy nebo může výpovědní lhůta běžet dva měsíce před datem nástupu do zaměstnání, a tudíž dne 3. září 2012 bude dnem rozvázání pracovního poměru? Předem děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den, po návrtu z rodičovské dovolené by Vám zaměstnavatel měl přidělovat práci podle pracovní smlouvy. Pakliže takovou práci pro Vás nemá, může se pokusit nabídnout Vám jinou (změna pracovní smlouvy) či s Vámi pracovní poměr ukončit.

Ukončení pracovního poměru může nastat na základě dohody mezi zaměstnavatelem a Vámi nebo podáním výpovědi ze strany zaměstnavatele. Výpověď Vám může dát jen ze zákonem vyjmenovaný důvodů. V situaci jíž zmiňujete lze uvažovat o rušení zaměstnavatel či jeho části nebo o nadbytečnosti. V obou případech vzniká nárok na odstupné ve výši alespoň trojnásobku průměrného výdělku. Rozdíl je v tom, že při rušení, lze dát výpověď již v době čerpání rodičovské dovolené (pracovní poměr může skončit již v době čerpání rodičovské dovolené), zatímco pro nadbytečnost nejdříve po skončení rodičovské dovolené. Běh výpovědní doby tedy závisí na důvodu výpovědi. Výpovědní lhůta počíná běžet o následujícího měsíce po doručení výpovědi tj. když by Vám byla doručena výpověď tento měsíc, skončí pracovní poměr k poslednímu září. Nemohu posoudit, zda došlo k zrušení alespoň části zaměstnavatele nebo se Vaše pracovní místo z důvodu organizačních změn stalo nadbytečným.

Pakliže po skončení rodičovské dovolené obdržíte výpověď a zaměstnavatel pro Vás nebude mít sjednanou práci, bude povinen vyplácet Vám náhradu mzdy (ta samozřejmě nenáleží, pokud výpovědní lhůta poběží v době rodičovské dovolené).

Je zcela na Vás, zda budete ochotna přistoupit na případnou dohodu o ukončen pracovního poměru. I v případě dohody může náležet odstupné, pokud bude v dohodě nárok na něj uveden nebo bude jako důvod ukončení pracovního poměru uveden některý z organizačních důvodů (rušení či přemístění zaměstnavatele či jeho části, nadbytečnost, jde o důvody uvedené v § 52 písm. a) až c) zákoníku práce).

V souvislosti s ukončením práce po rodičovské dovolené lze upozornit na výši podpory v nezaměstnanosti. Pakliže jste v předchozích třech letech nedopracovala alespoň 12 měsíců, bude pro výši podpory podstatné, co bylo poslední ukončenou činností před evidencí. Pakliže byste šla na úřad práce rovnou po skončení rodičovské dovolené, stanovila by se výše podpory z průměrného výdělku v národním hospodářství, což jsou částky do 3 500 Kč. Pakliže byste po rodičovské dovolené ještě nastoupila do zaměstnání (popř. nemocenská pod obu trvání pracovního poměru nebo pobírání náhrady mzdy, jelikož pro Vás zaměstnavatel nemá práci), stanoví se výše podpory z průměrného výdělku v ukončeném zaměstnání. Alespoň taková je současná právní úprava. S pozdravem Květa Kudová, Občanská poradna o.s. Společnou cestou

Souhlasím se vším