Podpora v nezaměstnanosti

Dotaz ze dne 16. 7. 2010 12:21.

Otázka

Dobrý den, od 1.7 2010 jsem veden na ÚP jako uchazeč o zaměstnání. Nárok na podporu prý nemám, ale: v den, kdy jsem se byl na ÚP znovu zařadit (1.7. 2010) mi bylo řečeno,že mi do podpory zbývá napracovat 15 dní. Proto jsem si sehnal místo, kde by byl zaměstnavatel ochoten mi na ten počet zbývajících dnů dát smlouvu, po té bychom se domluvili jak dál. Dnes jsem se byl proto na ÚP optat na přesný počet dnů a byl jsem nemile překvapen. Paní úřednice mi řekla, že se minule špatně koukla a že mi zbývá do podpory 8 měsíců. Chtěl bych se zeptat, jak to je s podporou v nezaměstnanosti, když jsem před dvěma lety teprve vyšel školu, právě v době finanční krize? Měl jsem za to, že potřebuji mít napracovaných 6 měsíců, popř. se mi do potřebné doby může těch 6 měsíců studia započítat. Pro přesné inforamce doplňuji, že jsem absolvent 2008. Děkuji za odpověd

Odpověď

Dobrý den,

pro přiznání podpory v nezaměstnanosti není podstatné, jaká byla právní úprava v době absolvování studia, ale jaká je v době podání žádosti. Možnost započtení 6 měsíců z doby studia (přípravy na budoucí povolání) jako tzv. náhradní doby pro účely splnění podmínek přiznání podpory v nezaměstnanosti byla v zákoně pouze do 31.12.2008. Od 1.1.2009 až do současnosti již zákon takovouto možnost neumožňuje, takže v případě žádosti o podporu podanou 1.7.2010 již o započtení doby studia v rozsahu 6 měsíců nemůžeme uvažovat. Pakliže máte od ukončení studia v roce 2008 do 1.7.2010 pouze čtyři měsíce výdělečnou činností získané doby důchodového pojištění a není zde možnost započítat jiný druh tzv. náhradní doby (viz níže), má úřednice bohužel pravdu v tom, že Vám podporu nelze přiznat, jelikož Vám pro splnění zákonných podmínek chybí 8 měsíců. Zákon o zaměstnanosti neumožňuje zkoumat, z jakých důvodů kdo potřebný počet měsíců neodpracoval.

Pro úplnost si na závěr dovolím uvést, jaké jsou v současnosti uznávané náhradní doby, které lze pro účely podpory v nezaměstnanosti započíst. Dle ustanovení § 41 odst. 3 zákona o zaměstnanosti jde o dobu:

a) přípravy osoby se zdravotním postižením k práci, b) pobírání invalidního důchodu pro invaliditu třetího stupně, c) osobní péče o dítě ve věku do 4 let, d) osobní péče o fyzickou osobu, která se podle zvláštního právního předpisu považuje za osobu závislou na pomoci jiné fyzické osoby ve stupni II (středně těžká závislost), ve stupni III (těžká závislost) nebo ve stupni IV (úplná závislost), pokud s uchazečem o zaměstnání trvale žije a společně uhrazují náklady na své potřeby; tyto podmínky se nevyžadují, jde-li o osobu, která se pro účely důchodového pojištění považuje za osobu blízkou, e) výkonu dlouhodobé dobrovolnické služby na základě smlouvy dobrovolníka s vysílající organizací, které byla udělena akreditace Ministerstvem vnitra, nebo výkonu veřejné služby na základě smlouvy o výkonu veřejné služby, pokud rozsah vykonané služby překračuje v průměru alespoň 20 hodin v kalendářním týdnu, f) osobní péče o fyzickou osobu mladší 10 let, která se podle zvláštního právního předpisu považuje za osobu závislou na pomoci jiné fyzické osoby ve stupni I (lehká závislost).

S pozdravem,

Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.

Souhlasím se vším