Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
mzda po návratu z RD
Otázka
Dobrý den, v srpnu nastupuji zpět do zaměstnání po 3leté RD na původní pracovní pozici. Můj zástup má smlovu na dobu do mého návratu, tzn. končí prac.poměr den před mým nástupem. Během těch 3let na MD+RD se na této pozici navýšila mzda, já mám ale stále smlouvu s původní mzdou před nástupem na MD, když jsem se ptala zda mi vyhotoví dodatek ke smlouvě s navýšením mé mzdy na současnou mzdu mého zástupu, bylo mi řečeno na personálním úseku, že se tak automaticky neděje, musí mi to schválit několik mých nadřízených. V tom vidím problém. Např. můj přímý nadřízený se často mění, ten současný mě prakticky nezná, před mým odchodem na MD+RD ve firmě nepracoval. Chtěla bych se zeptat, zda zaměstnavatel postupuje správně, mám nějaké odvolání? Lze nějak argumentovat? Můj zástup nastoupil automaticky s výšší mojí mzdy a až já se mám po 3letech vrátit, je problém s mým navýšením mzdy na úroveň dnešní na této pozici. Zajímavé je, že některé nižší pracovní pozice po návratu z RD dostanou automaticky dodatek ke smlouvě s navýšením mzdy na současnou mzdu stejných pozic. Děkuji za odpověď.
Odpověď
Dobrý den, pokud nejste platový zaměstnanec (státní zaměstnanec), je odměna za práci věcí dohody zaměstnance a zaměstnavatele (v praxi spíše otázkou, zda je zaměstnanec ochoten přijmout práci za mzdu nabídnutou zaměstnavatelem). Při určování výše mzdy zaměstnavatel nesmí porušit pravidlo nediskriminace a rovného zacházení. Podle zákoníku práce náleží zaměstnanci za stejnou práci či práci stejné hodnoty stejná odměna.
Pakliže zaměstnavatel neprovede dorovnání tak, aby Vaše mzda byla stejná jako mzda pracovníků konajících stejnou práci či práci stejné hodnoty, lze zkusit zaměstnavatele „upozornit“ na porušování zákoníku práce a možnost pokuty od inspektorát práce.Inspektorát práce může zaměstnavateli za porušení zákoníku práce udělit pokutu, ale nemůže mu přikázat, aby Vám mzdu zvýšil. V dané věci se lze také obrátit na soud. S pozdravem Květa Kudová, Občanská poradna o.s. Společnou cestou