Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Nástup do zaměstnání po rodičovské dovolené na stejnou pozici?
Otázka
Dobrý den, v říjnu se vracím po RD do zaměstnání jako doručovatelka a můj dotaz je, jestli mě mohou přeřadit na jiný doručující úsek než-li jsem končila,ale pořád na jednom pracovišti? Při RD jsem si začala dodělávat maturitu a chybí mi dodělat poslední rok a v práci mi řekli, že si budu muset brát dovolenou na zbylé dny studia, dotaz je jestli nemohu mít možnost nějakého volna na studování ve škole? A od kdy si mohu dovolenou začít vybírat. Moc Děkuji za odpovědi.
Odpověď
Dobrý den, pakliže se vracíte z rodičovské dovolené (nejde o mateřskou dovolenou poskytovanou po dobu 28 týdnů, obvykle 6 před a 22 po porodu), není zaměstnavatel povinen zařadit Vás na stejnou pozici. Musí Vám však poskytovat práci odpovídající pracovní smlouvě (především co do druhu a místa výkonu práce). Pokud např. žena má sjednanou práci asistentky a před nástupem na rodičovskou dovolenou byla asistentkou pana Tichého, nemusí jí zaměstnavatel po návratu přidělit jako asistentku panu Tichému, ale stále ji musí přidělovat práci asistentky.
Zákoník práce upravuje dva druhy dalšího vzdělávání – prohlubování kvalifikace a zvyšování kvalifikace. Prohlubováním je průběžné doplňování a, udržování a obnovování, přičemž se nemění podstata kvalifikace.Prohlubování kvalifikace umožňuje vykonávat sjednanou práci. Oproti tomu zvyšováním kvalifikace je změna hodnoty kvalifikace, její získání a rozšíření. O zvyšování kvalifikace jde však jen v případě, že je studium či jiné vzdělávání v souladu s potřebou zaměstnavatele. Pakliže zaměstnavatel nepotřebuje, abyste si vzdělání doplňovala, nelze využít výhod, které stanoví zákoník práce. V takovém případě je zcela na Vás, zda si budete vybírat na výuku a zkoušky dovolenou nebo zkusíte zaměstnavatele požádat o poskytnutí neplaceného volna (např. do doby ukončení studia). Jiná možnost mě asi nenapadá.
Pakliže by šlo o zvyšování kvalifikace, přísluší Vám od zaměstnavatele pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu ve výši průměrného výdělku v nezbytně nutném rozsahu k účasti na vyučování, výuce nebo školení, 5 pracovních dnů na přípravu a vykonání závěrečné zkoušky, maturitní zkoušky nebo absolutoria. Za pracovní volno poskytnuté k vykonání přijímací zkoušky, opravné zkoušky, k účasti na promoci nebo obdobném ceremoniálu nepřísluší náhrada mzdy nebo platu. Lze dodupnout i výhody vyšší. V souvislosti se zvyšováním kvalifikace lze uzavřít také tzv. kvalifikační dohodu.Ve stručnosti jde o závazek zaměstnavatele umožnit zaměstnanci zvýšení kvalifikace a závazek zaměstnance setrvat u zaměstnavatele v zaměstnání po sjednanou dobu, nejdéle však po dobu 5 let, nebo uhradit zaměstnavateli náklady spojené se zvýšením kvalifikace, které zaměstnavatel na zvýšení kvalifikace zaměstnance vynaložil, a to i tehdy, když zaměstnanec skončí pracovní poměr před zvýšením kvalifikace.