Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Pracovní poměr na dobu určitou nebo neurčitou.
Otázka
Dobrý den, v pracovní smlouvě mám napsáno - Pracovní poměr se sjednává na dobu: neurčitou - zástup po dobu mateřské dovolené paní Mgr. ... Tato pracovní smlouva byla podepsána v roce 2005. Chci se zeptat mám pracovní poměr na dobu určitou nebo neurčitou. Připomínám ještě, že jsem byl před rokem jmenován na místo zástupce ředitele s tím, že se mnou ředitel počítá i dále, a nyní mi ředitel řekl, že v práci končím, protože se vrací paní Mgr. ... z MD. Děkuji.
Odpověď
Dobrý den,
dotčená pracovní smlouva obsahuje dva vzájemně neslučitelné údaje. Na jedné straně je řečeno, že se pracovní poměr sjednává na dobu neurčitou a na druhé straně se uvádí, že se pracovní poměr sjednává na dobu zástupu po dobu mateřské dovolené (což je platná možnost sjednání pracovního poměru na dobu určitou). Otázkou je, jakým způsobem by se případný soud s tímto rozporem vypořádal.
Pokud-by došel k závěru, že zde nelze dovodit, zda-li vůlí účastníků bylo sjednání pracovního poměru na dobu určitou, či dobu neurčitou, muselo by se dotčené ustanovení považovat za neplatné. Pokud by v pracovní smlouvě nebylo platné ujednání o sjednání pracovního poměru na dobu určitou, šlo by o pracovní poměr na dobu neurčitou.
Osobně se však kloním spíše k druhé možnosti - pakliže by účastníci chtěli sjednat pracovní poměr na dobu neurčitou, nedávalo by žádný smysl uvádět, že jde o pracovní poměr na dobu zástupu po dobu mateřské dovolené. Rozpor však můžeme odstranit, zaujmeme-li opačné stanovisko - strany měli v úmyslu sjednat pracovní poměr na dobu určitou a to na dobu mateřské dovolené (opět zřejmě nepřesnost v terminologii - pokud bychom "mateřskou dovolenou" měli vykládat ve smyslu terminologie zákoníku práce, šlo by zpravidla pouze o 28 týdnů) s tím, že slovo "neurčitou" nepoužili ve smyslu terminologie zákoníku práce, ale v rámci běžného jazyka a chtěli jím vyjádřit toliko tu skutečnost, že do pracovní smlouvy nelze uvést přesné datum skončení pracovního poměru, jelikož zatím není jisté, k jakému datu "mateřská" skončí.
Bohužel nemohu předvídat, k jaké variantě by se přiklonil soud (respektive soud, který by ve věci rozhodl s konečnou platností - v rámci opravných prostředků se může situace klidně několikrát "obrátit").
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.