Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Návrat po RD
Otázka
Dobrý den, 9.7.2010 byly dceři 3 roky, s mým zaměstnavatelem jsme se domluvili na neplaceném volnu do září, než dcera nastoupí do školky, tehdy mi ale ještě nebyl schopen říct, na jakou pozici mě přiřadí. Před nástupem na mateřskou jsem pracovala jako referentka obchodního oddělení, tato pozice je již obsazena mým zástupem. Nyní mi bylo sděleno, že mohu nastoupit buď pouze na zkrácený úvazek(odpovídající poloviční pracovní době původního plného) a nebo do nákupu na zatím blíže nespecifikovanou pozici, kde ale nejspíš neodpovídá má znalost angličtiny představám zaměstnavatele a kde bych se hlavně musela dlouze a pečlivě zaškolovat. Mám nárok na odstupné v případě, že nabízenou pozici odmítnu z důvodu, že neodpovídá mé kvalifikaci?
Předem děkuji za odpověď.
Odpověď
Dobrý den, po návratu z rodičovské či neplaceného volna je na zaměstnavateli, aby Vám přiděloval práci podle pracovní smlouvy. Tuto práci jste Vy povinna konat. Podstatné tedy je, jak určitou máte pracovní smlouvu a náplň práce. Až na výjimky (zákonem upravená povinnost či možnost převést na jinou práci viz. např. http://www.vyplata.cz/zamestnanec/prevedeninajinoupraci.php) smí zaměstnavatel změnit druh či místo výkonu práce jen se souhlasem zaměstnance. Není také možné, aby jednostranně snížil úvazek.
Pakliže pro Vás nemá sjednanou práci a nedohodnete se na změně pracovní smlouvy, je na něm, aby pracovní poměr ukončil či poskytoval náhradu mzdy do doby, než pro Vás bude mít vhodnou práci.
K ukončení pracovního poměru může dojít dohodou nebo výpovědí. Zaměstnavatel je při výpovědi vázán výpovědnímu důvody, které stanoví zákoník práce. Z jiného důvodu nemůže dát výpověď. V situacích, kdy nemá pro zaměstnance práci, jde o tzv. organizační důvody (rušení či přemístění zaměstnavatele či jeho části, nadbytečnost). Bude-li dána výpověď z těchto důvodů, náleží odstupné alespoň ve výši trojnásobku průměrného výdělku. Pracovní poměr skončí uplynutím dvouměsíční výpovědní lhůty, jež počíná běžet od následujícího měsíce po doručení(pakliže není sjednána výpovědní lhůta delší).
Budete-li uzavírat dohodu, bude odstupné náležet odstupné v případě, že bude v dohodě sjednáno nebo jako důvod ukončení bude uveden některý z organizačních důvodů.
Pakliže Vám bude přidělovat z hlediska pracovní smlouvy vhodnou práci, musíte ji konat. Pakliže by Vám nevyhovovala, je na Vás, abyste ukončila pracovní poměr. V případě výpovědi z Vaší strany není nárok na odstupné. V případě potřeby dotaz doplňte. S pozdravem Květa Kudová, Občanská poradna o.s. Společnou cestou