Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Zánik PP a vznik nového PP během 3-leté RD
Otázka
Dobrý den,nacházím se právě v této situaci: čerpám RD s dvojčaty do 3 let, která mi končí 12.12.2010. Dvojčata mi přijali do školky už od 1.9.2010. Mám smlouvu na dobu neurčitou (odpracováno 11 let). Zaměstnavatel mi ale cca před měsícem naznačil, že pro mě nebude práce a dokonce zvažuje firmu zavřít. Nabízí mi odstupné a chce se domluvit na ukončení pracovního poměru. Tento týden jsem našla novou práci, do které bych měla nastoupit v půlce září 2010. Budoucí zaměstnavatel neví, že právě čerpám RD.Je mi jasné, že přijdu o rodičovský příspěvek,protože děti budou denně chodit do MŠ. Moje dotazy zní: 1) Jakým nejvýhodnějším způsobem a kdy mám ukončit současný pracovní poměr? 2) Kdy zaniká rodičovská dovolená v tomto případě a musím hlásit nástup dětí do školky na nějaký úřad? 3)Jsem povinna (musím) novému zaměstnavateli hlásit, že čerpám RD? Bojím se, že bych o místo přišla. Budoucí zaměstnavatel se při přijímacím pohovoru na můj rodinný stav a děti neptal, v životopise jsem to neuvedla. Moc děkuji za rychlou odpověď. Přeji pěkný den
Odpověď
Dobrý den, pracovní poměr může být ukončen dohodou nebo výpovědí. Jaké ukončení pracovního poměru je nejvýhodnější je dosti závislé na konkrétní situaci. Pokud výhodnost bude spočívat v nároku na odstupné, lze přistoupit na dohodu nabízenou zaměstnavatele o ukončení pracovního poměru či počkat, zda dá zaměstnavatel výpověď z tzv. organizačních důvodů (rušení, přemístění, nadbytečnost). Nebezpečí druhé varianty spočívá v tom, že zaměstnavatel nakonec může dospět k závěru, že pro Vás práci má. Dále je u výpovědi třeba počítat s dvouměsíční výpovědní lhůtou (počíná běžet od měsíce, který následuje po měsíci, ve kterém byla výpověď doručena druhé straně), po kterou jste stále zaměstnancem a jste povinna konat práci dle pracovní smlouvy (nespadne-li celá výpovědní lhůta do doby rodičovské dovolené).
Pakliže podáte výpověď Vy, nelze uvažovat o nároku na odstupné. Kdy výpověď podáte je zcela na Vás (opět upozorňuji na dvouměsíční výpovědní lhůtu). Pokud nechcete nastoupit do tohoto zaměstnání, lze tak učinit i v době čerpání rodičovské dovolené. Budete-li uzavírat dohodu, je zcela na obou stranách, jaký termín ukončení pracovního poměru si dohodnou.
Rodičovská dovolená je institut pracovního práva – omluvená absence z důvodu péče o dítě do 3 let. Rodičovská dovolená má skončit, jak uvádíte 12.12.2010. Pokud pracovní poměr, ve kterém čerpáte rodičovskou dovolenou, skončí dříve, skončí rodičovská dovolená dnem ukončení pracovního poměru. Pakliže jde o rodičovský příspěvek, tento se poskytuje v závislosti na řádné celodenní péči o dítě do stanoveného věku.Bude poskytován naposledy za měsíc, ve kterém dítě dovršilo stanoveného věku nebo dříve, pokud nebude splněna podmínka řádné celodenní péče. Překročí-li pobyt dítěte do tří let 5 kalendářní dní v kalendářním měsíci, pak v tomto měsíci nebude rodičovský příspěvek náležet. Jste povinna hlásit změny, které mají vliv na nárok a výši dávky do osmi dnů. Je třeba nejpozději v této lhůtě danému úřadu práce oznámit, že pobyt dítěte přesáhl stanovenou mez.
Nikde není stanovena povinnost oznamovat zaměstnavateli čerpání rodičovské dovolené v jiném pracovním poměru. Nicméně je třeba zvážit vliv dalšího pracovního poměru např. na oblast daně z příjmu (např. nelze mít podepsané prohlášení o dani z příjmu – růžový papír u více zaměstnavatelů). Můžete to konzultovat třeba s mzdovou účetní nového zaměstnavatele. S pozdravem Květa Kudová, Občanská poradna o.s. Společnou cestou