Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Ukončení PP při RD
Otázka
Dobrý den, potřebovala bych poradit. Momentálně jsem na RD, dcera bude mít 29.12.2010 3 roky. Jsem zaměstaná, ale k zaměstavateli se vrátit nechci a navíc mám možnost nastoupit do práce k jinému zaměstavateli, ale bylo by to už od září 2010. Tak bych se chtěla zeptat, jestli mám dát už teď výpověď. S budoucím zaměstnavatelem jsem se předběžně dohodla, že by jsme napsali Dohodu do konce roku, abych mohla ještě pobírat rodičovský příspěvek a od nového roku by jsme sepsali Smlouvu na dobu neurčitou. Jde to takto? Moc děkuji za odpověď,
Odpověď
Dobrý den, během pobírání rodičovského příspěvku není vyloučena výdělečná činnost na základě pracovní smlouvy, dohod mimo pracovní poměr ani samostatně výdělečnou činností. Podstatné pro zachování výplaty rodičovského příspěvku je řádná celodenní péče o dítě. Podmínka celodenní řádné péče je splněna i v případě, že zajistíte péči o dítě v době své nepřítomnosti jinou zletilou osobou případně pobyt dítěte ve školce nepřesáhne stanoveno mez (u dětí do 3 let je to 5 dni v měsíci, u dětí starších tří let 4 hodiny denně nebo 5 dní v měsíci).
Nevidím nic proti uzavření dohody a následně uzavření pracovní smlouvy. Bylo by i možné rovnou uzavřít pracovní poměr s tím, že by dočasně byl snížený úvazek.
V případě, že nový zaměstnavatel má stejný předmět činnosti jako stávající, potřebujete k výkonu další výdělečné činnosti v pracovně právním vztahu souhlas současného zaměstnavatele (pokud nedojde k ukončení pracovního poměru dřív, než nastoupíte k novému zaměstnavateli).
Pakliže j stávajícímu zaměstnavateli nechcete nastoupit, je třeba pracovní poměr ukončit. K ukončení může dojít dohodou nebo výpovědí. Ukončit pracovní poměr můžete i v době trvání rodičovské dovolené. Nejprve tedy můžete nabídnout zaměstnavateli ukončení dohodu a v případě, že na dohodu nepřistoupí, podat výpověď. Výpověď je na rozdíl od dohody jednostranný úkon. Bude-li podána výpověď, skončí pracovní poměr po uplynutí dvouměsíční výpovědní lhůty, jež počíná běžet od následujícího měsíce po doručení výpovědi druhé straně. Je třeba podat výpověď včas, tak aby výpovědní doba uplynula v době do ukončení rodičovské dovolené. S pozdravem Květa Kudová, Občanská poradna o.s. Společnou cestou