Jak postupovat při žádosti o podporu

Dotaz ze dne 5. 8. 2010 18:44.

Otázka

Dobrý den, dcera se vrátila z Anglie, kde legálně pracovala 10let. Vše má řádně doloženo. Domů přijela z důvodu nemoci a nastoupila do nemocnice. Anglický zaměstnavatel ji proplatil měsíc pobytu v nemocnici v ČR a další dva si hradila sama. Pak ukončila pracovní poměr v Anglii jelikož její nemoc je vážná. Když po propuštění z nemocnice,šla na úřad práce a chtěla nějaké finance, tak jí řekli,že ji nemohou nic dát, jen když v ČR odpracuje minimálně 7 dnů a pak ji nějakou podporu dají. Zdá se mi to divné, protože dle mého názoru by jí měli vypočítat procentuální částku za poslední rok, který odpracovala v Anglii. Za poslední cca rok měla v Anglii 3 zaměstnání v délce 3měsíců, 9měsíců a poslední zaměstnání měla 6 týdnů a pak musela nastoupit do nemocnice. Úřednice ji všechny doklady nechala a vzala si jen ten na těch 9 měsíců-žádné potvrzení jí ale nedala.Mám obavy aby se neztratil. Dále jí úřednice řekla,že musí doložit pro kontrolu, když sem jezdila za lékařem,kterého si platila z ruky za ošetřením všechny návštěvy u něj a následně tato potvrzení odeslat do Anglie buď sama nebo, že je odešle pracovní úřad na anglickou stranu-neřekla konkretně kam-ale to prý může trvat i tři měsíce.Nevím zda postup úřadu práce je správný,ale zdá se mi vše zdlouhavé a dcera už vyčerpala všechny prostředky, které si dovezla za práci v Anglii. Já sama jsem invalidní důchodkyně a peněz opravdu nemáme nazbyt. Děkuji za radu. Zdraví Jarka.W.

Odpověď

Dobrý den, problematika dávek v EU není jednoduchá. Danou věc upravuje nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 883/2004. Primárně je k výplatě dávek v nezaměstnanosti příslušný stát, ve kterém byla vykonávána výdělečná činnost. Pakliže bude přiznána podpora v tomto státě, může nezaměstnaný po uplynutí 4 týdnů odcestovat do jiného členského státu a podpora bude vyplácena nadále, nejdéle po dobu 3 měsíců (pakliže alespoň po tuto dobu dle daných předpisů podpora náleží).

Místo státu, kde naposledy byla vykonávána výdělečná činnost může podporu vyplácet stát, kdy má nezaměstnaná osoba bydliště. Bydliště z pohledu zmíněného nařízení není to, co u nás známe pod pojmem trvalé bydliště. Bydlištěm je „obvyklé“ bydliště tj. místo, kde leží střed zájmů dané osoby. V praxi ovšem nelze vyloučit situace, kdy může být sporné, ke kterému státu má dotčený občan bližší vztah.

Pakliže vyjdeme z toho, že ČR je příslušná dle místa bydliště, je třeba , aby zahraniční zaměstnavatel dceři potvrdil profesi a druh práce, kterou jste vykonávali (formuláře U1(přechodně stále E 301)/U002). Žádost o formulář E301/U1 může podat žadatel sám (k příslušné instituci v Anglii). Kompetentní instituce (úřad práce) nebo styčné místo (Ministerstvo páce a sociálních věcí) žádá o formulář E301/U1/U002. Tyto formuláře slouží jako potvrzení o zaměstnání resp. potvrzení dob důchodového pojištění, které jsou podstatné pro přiznání podpory v ČR.

Aby vznikl nárok na podporu v ČR, musí mít dcera v posledních 3 letech získáno výdělečnou činností dobu důchodového pojištění alespoň v rozsahu 12 měsíců. Nemohu posoudit, zda činnosti, které vykonávala lze považovat za dobu důchodového pojištění.

Bližší informace by Vám měl poskytnout český úřad práce. Pakliže tak neučinil či neučiní, lze se obrátit na tzv. Eures poradce (http://portal.mpsv.cz/eures/kontakty). Případně věc můžete konzultovat s Ministerstvem práce a sociálních věcí. S pozdravem Květa Kudová, Občanská poradna o.s. Společnou cestou

Souhlasím se vším