Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
skončení smlouvy na dobu určitou
Otázka
Dobrý den.Měl jsem pracovní smlouvu na dobu určitou v trvání dvou let do 30.6.2010. Dne 21.6.2010 mě bylo zaměstnavatelem oznámeno,že smlouva nebude prodloužena.Protože jsem delší dobu vykonával práci s častými bolestmi páteře,jsem od 30.6.2010 v pracovní neschopnosti.Chtěl bych se zeptat,jestli smlouva skončila posledním dnem měsíce června,nebo přešla na dobu neurčitou,popřípadně jestli bude pracovní poměr skončen až při ukončení pracovní neschopnosti,v které ještě jsem.Děkuji za odpověď.
Odpověď
Dobrý den,
pokud šlo o pracovní poměr na dobu určitou a nedošlo k prodloužení smlouvy či k tomu, že byste po 30.6. dále konal práci s vědomím zaměstnavatele, skončil pracovní poměr k 30.6.
Skončení pracovního poměru je zde nezávislé na případném trvání a skončení pracovní neschopnosti. Pracovní poměr na dobu určitou skončí ve sjednaný den bez ohledu na to, zda u zaměstnance nastaly okolnosti, které jsou označovány jako tzv. ochranná doba (kam patří velde pracovní neschopnosti např. těhotenství, čerpání mateřské a rodičovské dovolené atd.). Ochranná doba (pracovní neschopnost) by mohla vést k prodloužení pracovního poměru pouze v případě, pokud by šlo o výpověď danou zaměstnavatelem (a i zde pouze u některých výpovědních důvodů).
Na druhou stranu skončení pracovního poměru neznamená, že by Vám zanikl nárok na výplatu nemocenské. Pro pobírání nemocenské je podstatná situace v době začátku pracovní neschopnost - pojištěnec musí být uznán dočasně neschopným prácem za trvání pracovního poměru nebo v 7 dnech od jeho skončení. Nepříjemná však může být skutečnost, že mezi 4. a 14. dnem pracovní neschopnosti nejde o nemocenskou, ale pouze o náhradu mzdy, kterou by zaměstnavatel vyplácel pouze za předpokladu, že by v danou dobu ještě trval pracovní poměr.
V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.