Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Práce při RD
Otázka
Dobrý den,jsem na rodičovské dovolené a pobírám rodičovský příspěvek a můj manžel je nezaměstnaný a bere podporu a nemůže najít práci.Z finančních důvodů jsme se rozhodli,že do práce půjdu já a něco si přivydělám.Otázka je taková zda můžu být na rodičovské dovolené a uzavřít nový pracovní poměr na plný úvazek u jiného zaměstnavatele,než u kterého mám hlavní pracovní poměr a zároveň Dohodu o pracovní činnosti,kterou jsem využívala loni v létě a je platná do ukončení mé RD.A zda ho musím informovat o mé vedlejší činnosti při RD? Další otázka je:Jak by to bylo z mým daňovým přiznáním? A dále bych se chtěla zeptat zda by bylo lepší přepsat RD na mého manžela po uplynutí 5 měsíců na ÚP? Manžel pobíral u bývalého zaměstnavatele daňové zvýhodnění na dítě(do května),kdo znás a jak může toto daňové zvýhodnění využít nyní. Moc děkuji za odpověď.
Odpověď
Dobrý den,
z hlediska rodičovského příspěvku je zcela jedno zda a kolik si vyděláváte. Podstatné je, zda-li má dítě zajištěnu řádnou celodenní osobní péči zletilé osoby. Nemusí jít nutně o osobu, která pobírá příspěvek, takže nic nebrání tomu, aby se tato osoba nechala zastoupit jinou osobou v době, kdy je výdělečně činná. Rozhodující je, že případný pobyt v zařízení kolektivního typu nepřesáhne zákonem stanovené limity. Je tudíž v podstatě jedno, jest-li příspěvek bude psán na Vás s tím, že Vás otec dítěte v době Vaší nepřítomnosti zastoupí, nebo tomu bude naopak.
Ohledně možnosti uzavírání většího množství pracovních poměrů a jejich kombinovanání je pouze a jedině na Vás, abyste uzavřela takové závazky, které budete následně schopna dodržet. Pamatovat je třeba v těchto případech zejména na to, že zaměstnavatel je vázán pracovní dobou pouze v případě, je-li stanovena ve smlouvě, v opačném případě se Vám může klidně stát, že Vám jednoho dne pracovní dobu posune tak, že následně nebudete schopná splnit své ostatní závazky a to nemluvím o případném ukládání práce přesčas mimo rozvrh pracovních směn - zde se o tom, že nebudete schopna splnit své závazky z jiného pracovního poměru či dohody můžete také dozvědět třeba také na konci směny, kdy jste si již chystala "přeběhnout" na jiné pracoviště.
Zvláštní souhlas zaměstnavatele k přijetí jiného zaměstnání potřebujete pouze v případě, kdy mají zaměstnavatelé stejný předmět činnosti. V takovémto případě potřebujete předem písemný souhlas, zatímco v ostatních případech je další zaměstnání "Vaše věc". Musím zdůraznit, že rozhodující je předmět činnosti (byť třeba i jen formální - např. předmět činnosti, který má zaměstanvatel zapsaný v obchodním rejstříku, ale v praxi se mu nevěnuje) a nikoliv druh práce, který byste měla vykonávat. Pracujete-li například jako účetní pro realitní kancelář, nic Vám nebrání, abyste "bokem" dělala účetní pro síť rychlého občerstvení. Jde o stejnou práci, ale zaměstnavatelé mají jiný předmět činnosti. Naopak pro jinou realitní kancelář nesmíte pracovat ani jako uklízečka.
Stranou ponechávám zvláštní druhy zaměstnání, kde je možnost další výdělečné činnosti obecně ze zákona omezena (státní a samosprávní úředníci, soudci, státní zástupci...).
Daňové zvýhodnění na vyživované dítě lze uplatnit za zdaňovací období (kalendářní rok), popřípadě za jednotlivé měsíce. Samozřejmě není přípustné, aby za stejný měsíc uplatnili zvýhodnění oba rodiče, ale nic nebrání tomu, aby si mezi sebe rozdělili jedno zdaňovací období. Tudíž se celkem nabízí varianta, abyste při nástupu do zaměstnání uplatnila zvýhodnění na dítě s tím, že otec již nemá kde zvýhodnění průběžně uplatňovat. Není ale vyloučeno ani to, abyste si o zvýhodnění (či respektive o daňový bonus - zde musí být v daném roce příjem alespoň ve výši šestinásobku minimální mzdy), či jeho část, kterou v některém z měsíců nikdo z Vás neuplatnil, požádali až v rámci zúčtování či daňového přiznání.
Nejsem si jist, jak myslíte svoji otázku, jak by to bylo s Vaším daňovým přiznáním. Záleží na tom, jaké budete mít příjmy a v jakém rozsahu. Základní pravidlo zní, že daňové přiznání nemusí podávat poplatník, který má příjmy ze závislé činnosti a funkční požitky pouze od jednoho a nebo postupně od více plátců daně včetně doplatků mezd od těchto plátců. Podmínkou je, že poplatník podepsal u všech těchto plátců daně na příslušné zdaňovací období prohlášení k dani (růžový formulář). Doporučuji z praktického hlediska postupovat tak, že své "aktuální" mzdové účetní vysvětlíte situaci (jaké máte další příjmy v daném roce) a zeptáte se jí, zda-li Vám v takovémto případě může udělat roční zúčtování daňových záloh. Pokud ne, bude zřejmě pro Vás vzhledem k uplatňovaným zvýhodněním výhodné podat přiznaní i kdyby šlo o případ, kdy přiznání podávat nemusíte.
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.