Návrat po mateřské dovolené

Dotaz ze dne 24. 8. 2010 11:40.

Otázka

.Dobrý den, po mateřské jsem měla 1.9.2010 nastoupit zpět do zaměstnání,avšak bylo mi sděleno že z důvodu reorganizace jsem nadbytečná.Podepsala jsem tedy dohodu o rozvázání pracovního poměru z nadbytečnosti dle §50 odst.c s tříměsíčním odstupným a to z průměrné mzdy. Žádám Vás o radu z jaké částky bude brána průměrná mzda, když jsem 3 roky nepracovala a také Vás žádám o sdělení zda je možné, jak jsem se doslechla, mít odstupné až 5 měsíců. Dále Vás žádám o sdělení z jaké částky bude vypočítána případná podpora v nezaměstnanosti.

děkuji

Odpověď

Dobrý den,

k odpovědi na položené otázky nemáme dostatek informací. Uvádíte, že jste 1.9.2010 měla nastoupit do zaměstnání, ale již neuvádíte, k jakému dni Váš pracovní poměr dohodou skončil.

Průměrná mzda se počítá z průměrného výdělku z předchozího kalendářního čtvrtletí. Pokud Váš pracovní poměr zanikl v III. čtvrtletí, počítá se průměrný výdělek z II. čtvrtletí. Vzhledem k tomu, že jste v tuto dobu nepracovala, bude se Vám průměrný výdělek počítat jako tzv. pravděpodobný výdělek - zaměstnavatel musí odhadnout, kolik byste si v průměru vydělala, pokud byste v tomto čtvrtletí pracovala (vychází se z toho, jak jste bývala odměňována či z toho, kolik si vydělali zaměstnanci konající stejnou či srovnatelnou práci).

U organizačních důvodů náleží ze zákona odstupné v rozsahu minimálně trojnásobku průměrného výdělku. Nejsem si jist, co přesně myslíte tím, že byste mohla mít odstupné až ve výši pětinásobku. Takovouto variantu zákon nezná, nicméně trojnásobek je minimální odstupné, takže nic nebrání tomu, aby se v pracovní smlouvě, kolektivní smlouvě či v interním předpisu přiznal nárok na vyšší odstupné. Kromě toho v případě skončení pracovního poměru dohodou je odstupné vždy věcí vyjednávání, takže zaměstnanci samozřejmě nic nebrání v tom, aby zaměstnavateli sdělil, že skončení pracovního poměru dohodou podepíše pouze pokud mu přizná odstupné ve výši ... násobku, jelikož v opačném případě bude trvat na tom, aby mu zaměstnavatel po návratu z rodičovské dovolené přiděloval sjednanou práci či vyplácel náhradu mzdy. Je poměrně časté, že zaměstnanci požadují odstupné ve výši 5 násobku v případě, kdy přistupují na skončení pracovního poměru k dřívějšímu datu. Jde o jednoduchou úvahu: pokud by mi zaměstnavatel dal výpověď během září, musel by mi přidělovat práci až do konce listopadu a následně bych dostal trojnásobek průměrného výdělku jako odstupné - tudíž bych ve výsledku měl zajištěný příjem na pět měsíců (nepočítám aktuální měsíc). Chce-li se mnou zaměstnavatel ukončit pracovní poměr k 30.9., přistoupím na to pouze v případě, pokud nebudu "škodný" a dostanu zaplacených "svých" pět měsíců. Na takovéto dohodě mohou vydělat obě zúčastněné strany - zaměstnanec, dostává "jen tak" peníze za dva měsíce, které by jinak musel odpracovat a i pro zaměstnavatele je stále levnější vyplatit vyšší odstupné, než muset za zaměstnace až do skončení výpovědní doby hradit veškeré odvody (rizikem pro zaměstnance pak naopak může být dřívější skončení pojištění).

Je-li již dohoda uzavřena, těžko zaměstnavatele přesvědčíte, že by Vám měl přiznat vyšší než zákonné odstupné, takže šanci byste měla pouze v případě, pokud nárok na vyšší odstupné dohledáte v některém z výše uvedených dokumentů (pracovní smlouva...).

Z hlediska podpory v nezaměstnanosti je pak již zcela zásadní, k jakému datu byl pracovní poměr ukončen. Nemáte-li v posledních třech letech dobu důchodového pojištění, přiznává se podpora v nezaměstnanosti podle toho, zda-li Vaší poslední činností je výdělečná činnost, nebo tzv. náhradní doba (péče o dítě). Pokud bylo dohodnuto skončení pracovního poměru tak, že jste se již z rodičovské dovolené nevrátila do zaměstnání, přizná se Vám podpora v nezaměstnanosti pouze v minimálním rozsahu (počítá se z národního průměru zvláštním procentem) - v současnosti jde o 3 435 Kč první dva měsíce, 2 748 Kč třetí a čtvrtý měsíc a 2 519 Kč pátý měsíc (osobám do 50 let se podpora vyplácí po dobu pěti měsíců). Z průměrného výdělku v zaměstnání by se Vám podpora počítala v případě, pokud byste se mezi skončením rodičovské dovolené (péče o dítě) a registrací na úřadě práce ještě na chvíli vrátila do zaměstnání (praxe úřadů práce se zde někdy zásadně liší, nicméně podle našeho právního výkladu by měl postačovat třeba i jen jeden odpracovaný den).

V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.

S pozdravem,

Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.

Souhlasím se vším