doba určitá a těhotenství

Dotaz ze dne 25. 8. 2010 15:16.

Otázka

Dobrý den, mám dotaz, vzhledem k tomu, že jsem těhotná, zaměstnavatel mi neprodlouží prac. poměr na dobu určitou. Co dělat po skončení poměru? Je zde nějaká ochraná lhůta, kdybych šla poté na neschopenku?- nebo musím kdyžtak začít ještě marodit v době trvání prac. poměru. Kdo by mi v takovém případě vyplácel nemocenskou a následnou mateřskou( peněž. pomoc v mateřství?) Když bych šla na pracák s tím, že jsem těhotná, zaregistrují mě? Pokud ano jak dlouho bych mohla pobírat dávky? Děkuji za odpovědi

Odpověď

Dobrý den,

z hlediska vyplácení podpory v nezaměstnanosti je pro Vás nejvýhodnější, pakliže nastoupíte na neschopenku ještě za trvání pracovního poměru. 4. až 14. den pracovní neschopnosti se Vám totiž neproplácí z nemocenského pojištění a náhrada od zaměstnavatele Vám náleží pouze do skončení pracovního poměru (1. až. 3. den se neproplácí vůbec). Na neschopenku můžete nastoupit i po skončení zaměstnaní a to v 7 denní ochranné době (předpokládám, že Váš pracovní poměr trval alespoň 7 dnů - jinak by se lhůta adekvátně krátila). Zde však musíte počítat s "výpadkem příjmů" po dobu prvních 14 dnů, takže je potřeba se nejprve zaregistrovat na úřadě práce a požádat o podporu v nezaměstnanosti a teprve následně si nechat (ve výše zmíněné lhůtě!) vystavit neschopenku. V takovémto případě Vám totiž úřad práce za dobu od skončení zaměstnání do 14. dne pracovní neschopnosti (včetně) vyplatí podporu v nezaměstnanosti. Od 15. dne pracovní neschopnosti se Vám začne vyplácet nemocenská a zároveň se přeruší výplata podpory v nezaměstnanosti. Tak či onak o nemocenskou vždy žádáte prostřednictvím svého zaměstnavatele či respektive bývalého zaměstnavatele (zaměstnavatel "neschopenku" doplní o další podklady a postoupí místně příslušné správě sociálního zabezpečení, která Vám následně bude nemocenskou vyplácet.

Důležité se je nejprve registrovat na úřadě práce a teprve poté si vyřídit pracovní neschopnost. Úřad práce Vás totiž nezaregistruje pokud jste neschopná práce, ale pokud se již jednou zaregistrujete, tak následná pracovní neschopnost není důvodem k vyřazení z evidence.

Nejsem si jist, co myslíte tím, jak dlouho byste mohla pobírat dávky. Jde-li Vám o to, jak dlouho byste mohla pobírat podporu v nezaměstnanosti, tak ta se osobám do 50 let přiznává v rozsahu pěti měsíců (vycházím z toho, že jste v posledních třech letech podporu v nezaměstnanosti nečerpala a že máte alespoň 12 měsíců výdělečnou činností získané doby důchodového pojištění). Výplata by se nicméně, jak jsem již ostatně uvedl, pozastavila po dobu, po kterou byste čerpala nemocenskou.

Ohledně peněžité pomoci v mateřství (dále jen "PPM") je situace o něco složitější. K přiznání této dávky je třeba splnit dvě základní podmínky:

a) v posledních dvouch letech mít alespoň 270 dní doby nemocenského pojištění (lze započítat i předchozí pracovní poměry či DPČ, které založili účast na nemocenském pojištění, ale není možné stejné období započítat dvakrát, byť trvalo pojištění z několika činností zároveň), b) v době nástupu na PPM (nejdříve počátkem osmého týdne před očekávaným termínem porodu) musíte být účastna nemocenského pojištění či alespoň v ochranné době.

Neuvádíte očekávaný termín porodu, datum skončení pracovního poměru, dobu trvání aktuálního pracovního poměru a dobu případných předchozích zaměstnání. Nemohu tudíž odhadnout, zda-li tyto podmínky splníte.

Co se týče podmínky b) je jasné, že v rozhodné době nebudete účastna nemocenského pojištění (osoby evidované na úřadě práce nejsou nemocensky pojištěny), ale možná Vám tuto dobu pokryje ochranná doba. Ta se zde totiž počítá jinak než u nemocenského. Skončí-li Váš pracovní poměr v době těhotenství, odpovídá ochranná doba délce právě skončeného pracovního poměru, maximálně však 180 kalendářním dnům.

S těmito informacemi si myslím již budete schopna spočítat, zda-li můžete počítat s nárokem na PPM, či byste k získání této dávky potřebovala ještě nastoupit do nějakého zaměstnání. S podáním žádosti je to pak stejné jako u nemocenské - formulář předáte zaměstnavateli, který ho následně s podklady postoupí příslušné správě sociálního zabezpečení.

V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.

S pozdravem,

Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.

Souhlasím se vším