Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
odstupné a zkrácený úvazek
Otázka
Dobrý den, zaměstnanec pracuje na zkrácený úvazek. V současné době dostal výpověď podle §52 odst.a) - ruší se část zaměstnavatele s nárokem na trojnásobek odstupného - má tedy zaměstnanec nárok na odstupné v plné výši klasisky jako zaměstnanec na plný úvazek? Nebude se nic krátit? Počítá se tedy s hodinovým průměrným výdělkem? Děkuji
Odpověď
Dobrý den, odpovídám na Váš dotaz, ve kterém se ptáte, zda se zaměstnanci, který pracuje na zkrácený úvazek bude krátit výše odstupného. Zároveň Vás zajímá, z čeho se odstupné počítá.
Na Vámi uvedený § 52 písm. a) se skutečně váže nárok na odstupné ve výši nejméně trojnásobku průměrného výdělku (není-li sjednáno jinak). Průměrným výdělkem zaměstnance se rozumí průměrný hrubý výdělek, nestanoví-li pracovněprávní předpisy jinak.
Žádné zvláštní krácení průměrného měsíčního výdělku není nutné, jelikož vzhledem k způsobu jeho výpočtu získáváme rovnou hodnotu platnou pro sjednaný rozsah práce.
Průměrný měsíční výdělek (PMV) získáme z průměrného hodinového výdělku (PHV) tím, že ho vynásobíme týdenní pracovní dobou (TPD) zaměstnance a zákonem stanoveným koeficientem vyjadřujícím průměrný počet týdnů v kalendářním měsíci (4,348).
Po dosažení do vzorce PMV = PHV x TPD x 4,348 získáme hodnotu průměrného měsíčního výdělku bez ohledu na to, jestli týdení pracovní dobou (TPD) je "klasických" 40 hodin, nebo 10 (= 0,25 úvazek). Pakliže PMV odpovídá počtu pracovních hodin, není důvod, proč by se průměr nějak dále krátil.
Pro úplnost dodávám, že průměrný výdělek se zjistí k prvnímu dni kalendářního měsíce následujícího po rozhodném období. A není-li v zákoníku práce stanoveno jinak, je rozhodným obdobím předchozí kalendářní čtvrtletí. Tzn. pokud by pracovní poměr skončil k 30. 9. tak by se zaměstnanci odstupné počítalo z hrubého průměrného výdělku dosaženého za předchozí kalendářní čtvrtletí tzn. za měsíce duben – červen.
V případě dalších či doplňujících dotazů se na nás můžete kdykoliv znovu obrátit.
S pozdravem
Petra Křížová Občanská poradna o. s. Společnou cestou