Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
převod k novému zaměstnavateli
Otázka
Dobrý den, zaměstnanci dostali výpověď podle § 52 odst.a)ZP s nárokem na odstupné - ruší se část zaměstnavatele. Prostory se dají do pronájmu. V případě, že smluvně bude opatřeno převzetí stávajících zaměstnanců, jak postupovat? Je v souladu se zákonem, jestliže výpověď bude zrušena a zaměstnanci převedeni k novému zaměstnavateli bez odstupného? Zaměstnanci mají totiž obavu, že příjdou o odstupné z původní firmy a nová firma je ve zkušební době propustí. Děkuji za radu.
Odpověď
Dobrý den,
zaměstnavatel má možnost svoji výrobní jednotku prodat jako funkční celek, tedy včetně zaměstnanců. V takovém případě nedochází k rušení pracovních vztahů, ale k jejich převzetí novým majitelem. Není ani nutné vystavovat nové pracovní smlouvy, "nový" zaměstnavatel automaticky nastupuje do stávajících pracovních smluv, takže má vůči zaměstnancům stejná práva, ale i povinnosti jako dosavadní zaměstnavatel. Jde stále o stejné pracovní poměry, takže v tomto případě nelze platně sjednat nové zkušební doby.
Druhou variantou je klasické ukončení činnosti - zaměstnanci dostávají výpověď pro rušení zaměstnavatele, prostory s vybavením se dávají novému nájemci za odstupné a je pouze na novém nájemci, zda si přivede vlastní zaměstnance, nebo se pokusí "ulovit" některé z bývalých zaměstnanců - v takovém případě jde ovšem o uzavření zcela nového pracovního vztahu a je na úvaze zaměstnance zda a za jakých podmínek je ochoten u nového zaměstnavatele nastoupit. Není důvod vracet odstupné (nejde o návrat ke stejnému zaměstnavateli) a zaměstnanci si mohou nástup podmiňovat tím, že nebude sjednána zkušební doba.
V praxi se samozřejmě dá postupovat i "kreativně" - např. původní zaměstnavatel dal zaměstnancům výpovědi, ale následně se našel nájemce, který by měl zájem nabrat i (všechny/některé) zaměstnance. V takové situaci si mohou dotčené zaměstnance zavolat s tím, že je zde možnost nastoupit u nového zaměstnavatele (s novou pracovní smlouvou), ovšem za předpokladu, že místo původní výpovědi přistoupí na zrušení pracovního poměru dohodou bez odstupného... Záleží zde ovšem na zaměstnanci, zda bude na něco takového ochoten přistoupit - pokud raději vezme odstupné a půjde pracovat jinam, těžko mu v tom lze zabránit.
Je si třeba uvědomit, že tyto možnosti nelze libovolně kombinovat - pokud zaměstnavatel již prodal svůj podnik jako celek, není zde důvod pro výpověd z důvodu zrušení zaměstnavatele - zaměstnance přebírá nový zaměstnavatel, takže případné rušení/stěhování/nadbytečnost je třeba poměřovat vůči tomu, kdo nastoupil do postavení původního zaměstnavatele. Naopak v případě, kdy zaměstnavatel již jednou dal výpověď (rozhodující je doručení zaměstnanci), je její zpětvzetí možné pouze se souhlasem dotčeného zaměstnance (toto najdeme výslovně uvedeno v zákoníku práce - ust. § 50 odst.5).
V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.