Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
výpověd před ukončením RD
Otázka
Dobrý den,obracím se na Vás s prosbou o radu.V součastné době jsem na RD ,která mi končí 6.11.2010 v den tří narozenin mého dítěte.U zaměstnavatele mám požádáno o RD do 6.11.2010.V srpnu 2010 jsem obdržela od mého zaměstnavatele prostřednictvím pošty výpověd pro nadbytečnost §52 pism.c).A to,že dne 23.8.2010 mi dávájí výpověd s dvouměsíční výpovědní dobou.S tím,že prac.poměr mi končí dne 6.11.2010. Pak dodtanu v prosinci tři odstupné platy. Je možné ,aby mi můj zaměstnavatel ještě v ochranné době ,kdy jsem na RD, dal z tohoto důvodu vypověd.Myslím si,že dvouměsíční výpovědní doba by mi měla běžet až po mém návratu do zaměstnání. Prosím poradte mi jak mám postupovat,abych nedopadla špatně.A jak mám v součastné době tento problém řešit.
Odpověď
Dobrý den,
v době čerpání rodičovské dovolené jste v tzv. ochranné době. Zaměstnavatel Vám sice může dát výpověď i v tuto dobu, ale pouze z omezeného počtu důvodů. "Obyčejná" nadbytečnost podle ust. § 52 písm. c) zákoníku práce nepatří mezi důvody, u kterých by se připouštěla výpověď v ochranné době, takže výpověď je z právního hlediska neplatná, ale je si třeba uvědomit, že i neplatná výpověď bude považována za platnou, pakliže se nebudete zákonem předepsaným způsobem a v zákonem stanovené době proti neplatnosti bránit. Něco jiného by samozřejmě bylo, pokud by šlo např. o výpověď podle písm. a) či b) (rušení, stěhování) nebo o skončení pracovního poměru dohodou (zde je přípustné cokoliv, pokud to zaměstnanec podepíše).
Pokud se Vám nepodaří vyřešit situaci domluvou se zaměstnavatelem (odvolání výpovědi musí být písemné!), je třeba zaměstnavatele informovat o tom, že namítáte neplatnost výpovědit a trváte na pokračování pracovního poměru (v opačném případě nemá smysl výpověď napadat). Opět je třeba komunikovat písemně a mít buď podepsané a datované převzetí (na kopii listiny), nebo výzvu zaslat doporučeně (ideálně s dodejkou). Následně je nutné podat žalobu na neplatnost pracovního poměru ve lhůtě dvou měsíců ode dne kdy měl pracovní poměr skončit.
Nicméně to již předbíháme - pokud bude zaměstnavatel rozumný, tak nenechá situaci dojít až k podání žaloby, jelikož by šlo z jeho strany o vyhazování peněz za prakticky předem prohraný spor (neplatnost výpovědi z důvodu dle písm. c) v době rodičovské dovolené najdeme přímo v zákoníku práce - ust. §§ 53 a 54). Osobně bych tudíž předpokládal, že zaměstnavatel "přijde k rozumu" pokud ho upozorníte na to, že toto ustanovení "přehlédl", či pochopí, že znáte svá práva a nemá smysl něco takového "zkoušet". Samozřejmě neuškodí zbystřit, jelikož nelze vyloučit, že zaměstnavatel "zkusí" něco jiného...
V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.