Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
proplaceni dovolene
Otázka
Dobry den, rada bych se vas zeptala 21.7.10 se mi narodila dcera a tim padem jsem nastoupila na materskou dovolenou a v praci mi zbyvaji 10dni dovolene.Mam pravo o jejich proplaceni?A kdy si o ne mam zazadat? Dekuji moc za odpoved.
Odpověď
Dobrý den, odpovídám na Váš dotaz, ve kterém Vás zajímá, zda Vám vzniká nárok na čerpání zbývajících 10 dnů dovolené a kdy o ně požádat.
Dle Zákoníku práce je čerpání mateřské dovolené (případně čerpání rodičovské dovolené zaměstnancem v délce mateřské dovolené) posuzováno pro účely vzniku nároku na dovolenou jako výkon práce. Následné čerpání rodičovské dovolené však již není pro vznik nároku na dovolenou posuzováno jako výkon práce.
Z Vámi uvedených informací nevyplývá, zda se jedná o zbytek dovolené do konce kalendářního roku nebo zda kromě těchto 10 dnů, na které Vám vznikl nárok před nástupem na mateřskou dovolenou budete mít nárok na čerpání dalších dnů za dobu čerpání mateřské dovolené. Nicméně obecně platí, že zaměstnanec má právo na čerpání dovolené na zotavenou v délce 4 týdnů (pokud není v pracovní smlouvě nebo vnitřním předpisem upraveno jinak) pokud odpracoval v kalendářním roce alespoň 60 dnů. Nárok na dovolenou ovšem může být krácen za zameškané dny (či neomluvené absence). Délka dovolené je krácena za prvých 100 zameškaných pracovních dnů o jednu dvanáctinu a za každých dalších 21 takto zameškaných pracovních dnů rovněž o jednu dvanáctinu.
Zároveň platí ustanovení § 217 odst. 5 Zákoníku práce:" Požádá-li zaměstnankyně zaměstnavatele o poskytnutí dovolené tak, aby navazovala bezprostředně na skončení mateřské dovolené, a zaměstnanec zaměstnavatele o poskytnutí dovolené tak, aby navazovala bezprostředně na skončení rodičovské dovolené do doby, po kterou je zaměstnankyně oprávněna čerpat mateřskou dovolenou, je zaměstnavatel povinen jejich žádosti vyhovět."
V tomto případě ke krácení dovolené nedochází, jelikož na mateřskou dovolenou bude navazovat následné čerpání rodičovské dovolené.
Nicméně pokud správně počítáme, tak o krácení v roce 2010 stejně nelze uvažovat, jelikož nedosáhnete 100 zameškaných pracovních dnů. V neposlední řadě je dobré si uvědomit již uvedenou informaci, že čerpání mateřské dovolené je posuzováno vzhledem ke vzniku nároku na dovolenou jako výkon práce.
Pokud byste si o poskytnutí zbývající dovolené nepožádala o po skončení mateřské dovolené, platí,že nemůže-li zaměstnavatel určit čerpání této dovolené do konce příštího kalendářního roku z důvodu čerpání rodičovské dovolené, určí dobu čerpání této dovolené po skončení rodičovské dovolené.
Ve svém dotaze se ptáte na právo na proplacení dovolené. Dle § 222 odst. 2) Zákoníku práce platí, že náhrada mzdy za základní dovolenou (tj. 4 týdny dovolené) přichází v úvahu pouze v případě skončení pracovního poměru. Hlavním cílem této úpravy je snaha o zajištění faktického čerpání dovolené, aby tak byl plněn účel čerpání dovolené - odpočinek po vykonané práci. Náhradu mzdy nebo platu za nevyčerpanou dovolenou lze poskytnout u té části nevyčerpané dovolené, která přesahuje 4 týdny, pokud zaměstnanec nemohl tuto dovolenou vyčerpat ani do konce příštího kalendářního roku. Z výše uvedených informací tedy vyplývá, že pokud nedojde k ukončení pracovního poměru nebo pokud se nejedná o proplacení dovolené nad základní rámec 4 týdnů, nelze dovolenou proplatit ani kdyby se na tom zaměstnavatel a zaměstnanec dohodli.
V případě dalších či doplňujících dotazů se na nás můžete kdykoliv znovu obrátit.
S pozdravem
Petra Křížová Občanská poradna o. s. Společnou cestou