Přívýdělek na MD a RD

Dotaz ze dne 25. 10. 2010 11:59.

Otázka

Dobrý den,

ráda bych se zeptala na přivýdělek během mateřské a rodičovské dovolené. Informace, které mám k dispozici, jsou pouze útržkovité. Hovoří se o možnosti přivýdělku u stejného zaměstnavatele formou dohody o PP či PČ, avšak obsah práce musí být jiný než je uveden ve stávající pracovní smlouvě - tomu rozumím. Zajímalo by mne však, zda si mohu přivydělávat již při mateřské a nejen až při rodičovské dovolené a také zda mohu uplatnit spíše dohodu o pracovní činnosti, aniž bych byla nějak krácena na dávkách - jednalo by se totiž o soustavnou pravidelnou činnost, nikoli nárazovou. Obecně řečeno - ideální by bylo, kdybych si mohla ihned po nástupu na mateřskou dovolenou začít přivydělávat u stávajícího zaměstnavatele prací v menším rozsahu z domova, tedy pokud mi to umožní. Předem velmi děkuji za Vaši odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

v rámci přivýdělku je třeba důsledně rozlišovat mezi peněžitou pomocí v mateřství a rodičovským příspěvkem.

Peněžitá pomoc v mateřství je náhradou za ztrátu na výdělku z nemocensky pojištěné činnosti (PP, DPČ, SVČ). Můžeme se na ní do určité míry dívat jako na nemocenskou - také není možné, abyste v jednom pracovněprávním vztahu čerpala nemocenskou a zároveň pracovala. To ovšem neznamená, že byste nemohla pracovat vůbec - akorát nesmíte pracovat v těch vztazích, ze kterých čerpáte peněžitou pomoc v mateřství (dále jen "PPM"). Tedy přesněji řečeno pracovat můžete, ale v takovém případě by Vám zanikl nárok na PPM. Chcete-li pracovat pro stejného zaměstnavatele, je v zásadě jedno, jaký pracovněprávní vztah si sjednáte. Klidně může jít o pracovní poměr na zkrácený úvazek, i když v praxi se toto u soustavnější činnosti řeší zpravidla DPČ. Podstatný není druh pracovněprávního vztahu, ale to, aby byl druh práce jasně vymezen tak, aby se nepřekrýval s pracovním poměrem, ze kterého čerpáte PPM. Má-li pro Vás zaměstnavatel takovouto jinou práci, nic Vám nebrání přivydělávat si i při PPM. Omezení je zde pouze z hlediska ochrany zdraví - šest týdnů před a šest týdnů po porodu jste automaticky považována za zdravotně nezpůsobilou práci a zaměstnavatel Vám nesmí přidělovat práci i kdyby jste ji výslovně žádala.

U rodičovského příspěvku je již situace zcela jiná - zde nejde o náhradu za ušlý příjem, ale o "odměnu" za zajištění osobní, řádné a celodenní péče o dítě, díky které nepřesáhne pobyt dítěte v kolektivním zařízení (jesle, mateřská škola) zákonem stanovené limity. Podle současné úpravy rodičovského příspěvku tudíž neexistují naprosto žádná omezení ohledně výdělečné činnosti, takže se klidně můžete vrátit do "hlavního" pracovního poměru a pokud dokážete zajistit řádnou péči o dítě jinou zletilou osobou (babička, druhý z rodičů, profesionální chůva...) nic nebrání v pobírání rodičovského příspěvku. U rodičovského příspěvku tudíž nemůžeme mluvit o právním omezení možnosti výdělku, ale pouze o tom, jak fakticky skloubit výdělek s péčí o dítě - někdo si nechá dočasně zkrátit úvazek, někdo se dohodne na práci z domova, někdo zůstane na rodičovské dovolené, ale sjedná si DPČ atd.

V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.

S pozdravem,

Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.

Souhlasím se vším