Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
dvouměsíční výpověď +odstupné
Otázka
Dobrý den, žádám o radu ohledně výpočtu odstupného.Dostala jse výpověď k 31.12.2010,listpopad a prosinec pro mě zaměstnavatel nemá práci,proto musím být do skončení pracovního poměru doma na 60% z platu.Teď mám obavu z toho,zda mi nebude vypočítáno odstupné z těchto měsíců,kdy jsem musela být na 60% doma,předem Vám děkuji za odpověď.
Odpověď
Dobrý den,
odpovídám na Váš dotaz, ve kterém se ptáte na způsob výpočtu odstupného.
Z Vámi uvedených informací jsem pochopila, že jste výpověď ze strany zaměstnavatele obdržela patrně v říjnu. Výpovědní lhůta Vám začala běžet 1. listopadu, z čehož plyne, že pracovní poměr Vám skončí 31. 12. 2010.
Výše odstupného bude počítána z průměrného měsíčního výdělku zjištěného podle Zákoníku práce. Průměrným výdělkem zaměstnance se rozumí průměrný hrubý výdělek, není-li stanoveno jinak. Dále je Zákoníkem práce upraveno, že rozhodným obdobím pro stanovení průměrného výdělku je předchozí kalendářní čtvrtletí.
Ve Vašem případě bude výše odstupného počítána z průměrného výdělku, který jste dosáhla v předchozím čtvrtletí tzn. v období červenec - září. V praxi to znamená, že Vám bude odstupné počítáno z plné výše mzdy/platu.
Pro úplnost dodávám, že náhrada mzdy ve výši nejméně 60 % průměrného výdělku náleží zaměstnanci v případě kdy nemůže vykonávat práci z důvodů nepříznivých povětrnostních vlivů nebo živelných událostí. Náhrada mzdy ve výši nejméně 80 % náleží zaměstnanci, jestliže nemůže konat práci pro přechodnou závadu způsobenou technickými problémy ze strany zaměstnavatele, v ostatních případech náleží zaměstnanci náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku viz § 207 a 208 Zákoníku práce, jehož znění naleznete na http://business.center.cz/business/pravo/zakony/zakonik-prace/. Další situace, kdy může být zaměstnancům vyplácena náhrada mzdy ve výši 60 % (bez ohledu na typ překážky, který brání výkonu práce)nastává tehdy, pokud zaměstnavatel získá souhlas odborů nebo příslušného úřadu práce.
V případě dalších či doplňujících dotazů se na nás můžete kdykoliv znovu obrátit.
S pozdravem
Petra Křížová Občanská poradna o. s. Společnou cestou