nárok na odstupné

Dotaz ze dne 2. 11. 2010 14:49.

Otázka

Dobrý den, moje dcera pracovala u jedné firmy nedaleko Mostu a to od 1.1.2010. Každé 2 měsíce s ní byla sepsaná smlouva na dobu určitou. Nyní k 31.10.2010 jí oznámili, že už s ní smlouvu na další dobu nesepíšou a propustili jí i dalších asi 15 žen pro nadbytečnost. Přitom hned 1.11.2010 příjmuli 10 nových zaměstnankyň. Chtěla jsem se zeptat jestli má dcera nárok na odstupné když pracovala na dobu určitou. Děkuji předem za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

pokud by Vaše dcera dostala výpověď pro nadbytečnost (ustanovení § 52 písm. c) zákoníku práce), měla by nárok na odstupné a v popsané situaci by zřejmě i mohla uvážit žalobu na neplatnost výpovědi, jelikož vzhledem k nabrání nových zaměstnanců lze pochybovat o tom, že skutečně došlo k organizačním změnám, v jejichž důsledku se stala nadbytečnou.

Osobně však nemyslím, že by ve skutečnosti šlo o výpověď pro nadbytečnost. Zaměstnavatel nepochybně zaměstnával Vaši dceru popsaným způsobem právě proto, aby jí v případě potřeby nemusel dávat výpověď (což v řadě případů znamená nutnost vyplácet zaměstnanci odstupné). Pracovní poměr na dobu určitou skončí ke sjednanému datu bez ohledu na další okolnosti - skončení pracovního poměru by mohla zabránit pouze dohoda o prodloužení pracovní smlouvy a ta není možná bez toho, aby s ní souhlasil jak zaměstnanec, tak zaměstnavatel.

Šlo-li o tento případ a pracovní poměr skončil uplynutím sjednané doby a nikoliv výpovědí, nemá Vaše dcera vůči zaměstnavateli žádné zvláštní nároky a dost dobře nemůže napadnout ani platnost skončení pracovního poměru (musela by dokázat, že nešlo o pracovní poměr na dobu určitou). Neprodloužení pracovní smlouvy na dobu určitou není zaměstnavatel povinnen zdůvodňovat, takže i případná nepravdivost uvedeného důvodu nemá na zánik pracovního poměru vliv.

V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.

S pozdravem,

Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.

Souhlasím se vším