Dovolená o víkendu

Dotaz ze dne 4. 11. 2010 16:41.

Otázka

Dobrý den, chci se zeptat, zda má zaměstnavatel právo mi za sobotu, kdy je otevřený obchod pouze 3 hodiny, sebrat den dovolené?Dělám 4O hodin týdně..Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

jde-li o řádně plánovanou směnu, může Vám zaměstnavatel uložit čerpání dovolené, ačkoliv na tento den připadá směna, která je kratší než je Vaše průměrná délka směny. Zákoník práce totiž počítá dovolenou na týdny a dny (směny) a nikoliv na hodiny. V případě přidělení dne dovolené tudíž máte "volno" po celou směnu plánovanou na daný den a je jedno, zda-li jde o směnu kratší či delší než průměr. V praxi by tudíž teoreticky opravdu nebylo možné vyloučit, že by někteří zaměstnanci byli zvýhodněni (zaměstnavatel by jim dával dovolenou na dlouhé směny), zatímco jiné zaměstnance by zaměstnavatel znevýhodňoval (přiděloval by jim dovolenou na krátké směny). Z hlediska "matematiky" dovolené by nešlo o chybný postup, ale šlo by o porušení obecných principů zákoníku práce - zaměstnavatel by měl zajistit rovné zacházení se zaměstnanci a neměl by zneužívat svých práv k šikaně zaměstnance. Někteří zaměstnavatelé proto v zájmu spravedlivého čerpání dovolené provádí "neoficiální přepočítávání dovolené na hodiny" a hlídají, aby zaměstnancům výsledné čerpání dovolené (kdy jim jednou odpadne delší a jindy kratší směna) vyšlo tak, aby nikdo +/- nebyl rozvrhem dovolené zvýhodněn ani poškozen.

Něco zcela jiného by byla situace, pokud by na víkend nebyla plánovaná směna, ale přesčasová práce - na přesčasovou práci se dovolená nečerpá, takže pokud zaměstnavatel nařídí přesčasovou práci, může ji následně odvolat (protože důvod přesčasové práce odpadl), ale dost dobře na ní nemůže následně nařídit čerpání dovolené (pokud není nezbytné, aby zaměstnanec přesčasovou práci odpracoval, nemá mu být přesčasová práce nařizována).

V případě pořteby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.

S pozdravem,

Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.

Souhlasím se vším