Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
srážky ze mzdy
Otázka
Dobrý den, máme v práci nejrůznější pokyny pro zaměstnance (na nástěnce) - u každého je napsáno, v případě porušení následuje pokuta ve výši xKč Zajímalo by mě, jestli má zaměstnavatel právo sebrat mi peníze z výplaty. Každá den musíme posílat výkazy práce, pokud ho ten den nepošlu, dostanu upozornění, že mi bude ze mzdy strženo 500,- ve smlouvě nemám nic o podobných srážkách uvedeno, ani jsem nepodepisovala žádné dodatky ke smlouvě - má zaměstnavatel na takovéto srážky právo? Jak se můžu bránit? Děkuji
Odpověď
Dobrý den, odpovídám na Váš dotaz, ve kterém popisujete jednání svého zaměstnavatele. Budu se snažit na Vaše otázky odpovědět.
V § 13 odst. 2 písm. f) Zákoníku práce je stanoveno, že: "Zaměstnavatel nesmí zaměstnanci za porušení povinnosti vyplývající mu z pracovněprávního vztahu ukládat peněžité postihy ani je od něho požadovat, to se nevztahuje na škodu, za kterou zaměstnanec odpovídá."
Z výše uvedeného tedy plyne, že zaměstnavatel nemůže udělovat zaměstnanci za porušení povinností vyplývajících z pracovněprávních vztahů peněžité postihy (pokuty).
Zároveň je ale potřeba brát v potaz, zda dané srážky nejsou prováděny např. z osobního ohodnocení, které tvoří nenárokovou složku mzdy či platu. Zaměstnavateli totiž nelze odepřít právo na snížení určité části mzdy zaměstnance, která vyjadřuje kvalitu jeho práce, popřípadě i plnění jeho dalších pracovních povinností.
V tuto chvíli je tedy potřeba vědět z čeho jsou prováděny srážky. Pokud jsou prováděny z nenárokové části mzdy či platu, je vhodné zjistit, zda dané srážky jsou dělány v souladu s vnitřním předpisem, který se zaměřuje na odměňování zaměstnanců a případné snižování osobního ohodnocení. Pokud tento předpis neexistuje nebo jsou srážky prováděny v rozporu s jeho obsahem, je vhodné se obrátit na nadřízeného s žádostí o nápravu a vysvětlení.
Za předpokladu že Vám jsou srážky prováděny z pevné části mzdy či platu, je vhodné se nejprve obrátit na zaměstnavatele s žádostí o vysvětlení a nápravu, přičemž můžete argumentovat výše uvedeným §. V případě že k nápravě nedojde, je další variantou se obrátit na místně příslušný Oblastní inspektorát práce, kde můžete na zaměstnavatele podat stížnost. Jejich seznam naleznete na: http://zamestnanost.poradna-prava.cz/adresar-instituci/adresar-oblastnich-inspektoratu-prace.html
Jestliže by Vám skutečně nebyla vyplácena "celá mzda" sjednaná ve smlouvě či stanovena v aktuálním mzdovém či platebním výměru a nejednalo-li by se o srážky z nenárokové části mzdy, umožňuje Zákoník práce zaměstnanci dát okamžité zrušení pracovní poměru ze strany zaměstnance. Předpokladem je, že zaměstnavatel mu nevyplatil mzdu nebo plat nebo náhradu mzdy nebo platu anebo jakoukoli jejich část do 15 dnů po uplynutí termínu splatnosti.
Např. Zaměstnanci náleží mzda za měsíc říjen. Výplatní termín je 20. dne v měsíci. Pokud není splatnost mzdy smluvně upravena, je mzda splatná k poslednímu dni následujícího měsíce. Jestliže tedy zaměstnavatel nevyplatí mzdu ve výplatním termínu tj. 20. listopadu a následně nedodrží ani splatnost mzdy (tzn. mzda nebude zaměstnanci vyplacena ani 30. listopadu), může zaměstnanec po uplynutí dalších 15 dnů (tedy nejdříve 16. prosince) rozvázat pracovní poměr jeho okamžitým zrušením. V tomto případě by zaměstnanci náleželo odstupné ve výši trojnásobku průměrného výdělku.
V případě dalších či doplňujících dotazů se na nás můžete kdykoliv znovu obrátit.
S pozdravem
Petra Křížová
Občanská poradna o. s. Společnou cestou