Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Výpověď dohodou a výpočet podpory v nezaměstnanosti
Otázka
Dobrý den, v červenci jsem ukončila RD a nastoupila do práce, ale po měsíci jsem dlouhodobě onemocněla. Se zaměstnavatelem jsme se dohodli na výpovědi dohodou, jelikož se budeme stěhovat. Z čeho by se mi počítala podpora v nezaměstnanosti a mám na ni vůbec nárok, když je výpověď dohodou? Děkuji
Odpověď
Dobrý den,
skončení pracovního poměru dohodou podle současné právní úpravy nemá vliv na podporu v nezaměstnanosti, pokud tedy nejde o případ, kdy by šlo o opakované bezdůvodné rozvázání zaměstnání zprostředkovaného úřadem práce (uvádím pro úplnost - nepochybně nejde o Váš případ, když šlo o nástup po RD). Podpora v nezaměstnanosti se počítá z průměrného výdělku platného v posledním skončeném zaměstnání ke dni rozvázání pracovního poměru. Průměrný výdělek se pak zjišťuje z předchozího kalendářního čtvrtletí, takže pokud k rozvázání pracovního poměru došlo ve III. čtvrtletí roku 2010, bude se vycházet z průměrného výdělku v II. čtvrtletí roku 2010. Jelikož jste v tomto čtvrtletí nepracovala, počítá se Vám průměrný výdělek jako tzv. pravděpodobný výdělek. To znamená, že zaměstnavatel s přihlédnutím k Vašim předchozím výdělkům a výdělkům ostatních zaměstnanců vykonávajících stejnou či srovnatelnou práci odhadne, kolik byste si v dotčeném čtvrtletí zřejmě vydělala, pokud byste řádně pracovala.
Něco jiného je, jaká právní úprava bude zřejmě účinná k 1.1.2011 (schváleno Poslaneckou sněmovnou i Senátem, takže se čeká již jen na podpis Prezidenta a publikaci ve sbírce zákonů). Zde dojde ke snížení podpory v nezaměstnanosti na 45 % průměrného měsíčního čistého výdělku, ukončil-li uchazeč o zaměstnání poslední zaměstnání bez vážného důvodu (ať již sám, nebo dohodou se zaměstnavatelem). V případě řádně neodůvodněného ukončení pracovního poměru tudíž bude nutné počítat po novém roce s tím, že podpora v nezaměstnanosti nebude první dva měsíce 65 %, třetí a čtvrtý měsíc 55 % a teprve poté 45 %, ale již od začátku půjde pouze o 45 %. V současnosti ale tato úprava ještě není účinná a ostatně i po novém roce se řízení o podpoře zahájené podle současné právní úpravy dokončí ještě podle "staré" právní úpravy.
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.