Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
trvalé následky
Otázka
Prosím o radu,dostal jsem výpověd,která je dvouměsíční,na výpovědi mám napsaný,že k organizační změně a zrušení míst dojde s účinností k 31.12.2010.Jenže mě jí předali 1.11.2010,takže teď nevím,kdy mi vlastně končí výpovědní lhůta.Další věc je,mám trvalé následky z pracovního úrazu,omezení hybnosti 3 prstů na pravé ruce,v DIP kloubu II.- IV.prstu,nikdy jsem nebyl před žádnou posudkovou komisí a trvalé následky mám napsané od chirurga,ztížení společenského uplatnění mi bylo uhrazeno.Slyšel jsem,když člověk s trvalými následky po úrazu dostane výpověď,tak má nárok na doplácení mzdy,když nesežene práci.Prosím Vás tímto o radu,jak mám v tomto směru pokračovat,zda musím před nějakou posudkovou komisi,nebo stačí zpráva chirurga a pokud by jsem musel před komisi,tak kdo mě tam pošle a nebo si to mám zařídit sám,předem Vám moc děkuji za odpověď a za Váš čas.
Odpověď
Dobrý den, odpovídám na Váš dotaz, ve kterém pokládáte několik otázek. Ohledně výpovědní lhůty platí:" Výpovědní doba začíná prvním dnem kalendářního měsíce následujícího po doručení výpovědi a končí uplynutím posledního dne příslušného kalendářního měsíce." Z výše uvedeného vyplývá toto: pokud Vám byla výpověď doručena 1. 11. 2010, výpovědní lhůta začíná běžet 1. prosince a pracovní poměr by měl skončit 31. ledna 2011. Nejprve by tedy bylo vhodné obrátit se na zaměstnavatele s upozorněním, že navzdory informaci o datu, ke kterému mají být zrušeny pracovní místa, Váš pracovní poměr má skončit 31. ledna 2011. Důvodem je doručení výpovědi v listopadu. Tím zároveň zjistíte, jakým způsobem bude k této skutečnosti přistupovat.
Jestliže byste se zaměstnavatelem nedohodli na dalším postupu, je potřeba se v lednu první pracovní den (nebo v den kdy byste měl mít směnu, pokud pracujete na směny) dostavit do práce a požadovat přidělení práce. Jestliže jí pro Vás zaměstnavatel nebude mít, bylo by vhodné nechat si od něj tuto skutečnost písemně potvrdit. Pokud by Vám odmítl vydat potvrzení, je důležité mít alespoň doloženo, že jste se do práce skutečně dostavil a o práci žádal. Následně mu pak můžete napsat dopis, ve kterém mu sdělíte, že jste nyní doma a očekáváte přidělení práce. A že předpokládáte, že do doby než se tak stane Vám bude vyplácena náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku.
A nyní několik informací k Vaší otázce týkající se trvalých následků po pracovním úrazu. Nejprve je důležité brát v potaz, zda Vám po skončení pracovní neschopnosti, která byla vázána na pracovní úraz, poklesl výdělek. Tzn. zda byla Vaše mzda před úrazem vyšší než po úrazu např. z důvodu přeřazení na jinou práci apod. - jinými slovy, zda Vám vnikala a vzniká škoda v důsledku pracovního úrazu co do dosahování nižšího výdělku. Pokud tomu tak skutečně je, máte možnost se již nyní vůči svému současnému zaměstnavateli domáhat, aby Vám vyrovnal pokles v příjmu způsobený následky pracovního úrazu. Tato případná náhrada je pak určující i pro případ nezaměstnanosti či při nalezení nového, ale hůře placeného zaměstnání. Zaměstnavatel totiž nenese odpovědnost za to, zda si budete schopen v rámci svých schopností najít práci, ale pouze za případný pokles Vaší schopnosti si vydělávat. Jste-li si i se spůsobenými následky schopen vydělávat stejné částky (aniž byste musel vynakládat zvýšené úsilí oproti stavu před úrazem) nevzniká Vám v důsledku úrazu škoda na výdělku.
Toto stanovisko mj. zastává také Nejvyšší soud ČR, zde přikládám jedno z jeho rozhodnutí, ve kterém se k podobné situaci vyjadřuje: http://www.nsoud.cz/JudikaturaNS_new/judikatura_prevedena2.nsf/WebSearch/16E1E87F6BD53D9CC12575EF0037C611?openDocument V případě že byste si nemohl najít stejně placenou práci, nebude se jednat o odpovědnost bývalého zaměstnavatele. Ten totiž může argumentovat, že si i po úraze vydělávat stejné částky můžete a zaměstnavatel nenese odpovědnost za to, že si tuto práci nemůžete najít (zaměstnavatel odpovídá za snížení pracovních schopností a nikoliv za to, jak obtížné je pro se zhoršenou pracovní schopností najít vhodné zaměstnání).
V případě dalších či doplňujících dotazů se na nás můžete kdykoliv znovu obrátit.
S pozdravem
Petra Křížová Občanská poradna o. s. Společnou cestou