MD A VÝPOČET ODSTUPNÉHO

Dotaz ze dne 19. 11. 2010 19:40.

Otázka

Dobrý den,chtěla bych vědět, z čeho mi bude vypočítáno odtupné,pokud:můj zaměstnavatel ukončil činnost k 31.8.2010,já jsem obdržela výpověď s dvouměsíční výp.lhůtou s nárokem na 3měsíční odstupné, takže můj PP skončil k 31.10.2010.Zajímá mě z jakého plat.průměru bude odst.vypočítáno pokud jsem od 27.4.2010 na MD nebo zda nějaké vůbec dostanu. Děkuji za odpověď

Odpověď

Dobrý den,

pakliže pracovní poměr skončí k 31.10.2010, má se průměrný výdělek (rozhodující pro výpočet odstupného) zjišťovat z příjmů v III. kalendářním čtvrtletí. Obecně platí, že se průměrný výdělek zjišťuje z předchozího kalendářního čtvrtletí a v popsaném případě nám pracovní poměr skončí ve IV. kalendářním čtvrtletí, takže je jasné, že předchozím kalendářním čtvrtletím bude III. čtvrtletí.

Ve Vašem případě jde o situaci, kdy za celé III. čtvrtletí nemáte nic odpracováno, takže zde není z čeho průměrný výdělek počítat. Na tyto situace zákoník práce pamatuje a průměrný výdělek se zde určtuje jako tzv. pravděpodobný výdělek. Jde o to, že zaměstnavatel s přihlédnutím k Vašemu předchozímu výdělku či s přihlédnutím k průměrnému výdělku jiných zaměstnanců konajících stejnou nebo srovnatelnou práci odhadne, kolik by byl Váš průměrný výdělek, pokud byste v rozhodném čtvrtletí řádně pracovala.

Jednou věcí je nárok na odstupné a druhou věcí pak to, zda odstupné skutečně dostanete.

Nárok na odstupné je v případě výpovědi pro rušení zaměstnavatele nepochybný. Předmětem právního sporu může být maximálně jeho přesná výše, jelikož máte samozřejmě možnost se zaměstnavatelovým odhadem nesouhlasit a předložit soudu důkazy, že Váš pravděpodobný výdělek má být vyšší. V praxi by to znamenalo poukázat na to, že zaměstnavatelem uváděný pravděpodobný výdělek zjevně neodpovídá Vašemu předchozímu výdělku (+/- případné plošné posuny odměňování, ke kterým u zaměstnavatele došlo) či průměrným výdělkům zaměstnanců konajících stejnou či srovnatelnou práci.

Druhou věcí je, jestli zaměstnavatel svoji povinnost vyplatit odstupné splní. Záleží jak na jeho vůli (může se rozhodnout postupovat v rozporu se zákonem), tak na jeho faktických možnostech (může být v situaci, kdy nemá na vyplacení odstupného i když by Vám ho rád vyplatil). V prvním případě nezbývá než odstupné vymáhat (výzva, stížnost na inspektorát práce, žaloba na zaplacení k soudu), v druhém případě bohužel platí lidové pravidlo "kde nic není, ani čert nebere" (i když v případném insolvenčním řízení mají tyto pohledávky přednostní postavení). Je zde ale vhodné zmínit, že v případě platební neschopnosti zaměsnavatele mají zaměstnanci za stanovených podmínek možnost získat alespoň část dlužných prostředků od úřadu práce. K tomuto doporučuji v případě potřeby prostudovat: http://portal.mpsv.cz/sz/obcane/insolvence/ins_prava.

S pozdravem,

Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.

Souhlasím se vším